Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna

Żywy Skansen Budownictwa Regionalnego w Chochołowie

Żywy Skansen Budownictwa Regionalnego w Chochołowie
Żywy Skansen Budownictwa Regionalnego w Chochołowie
Żywy Skansen Budownictwa Regionalnego w Chochołowie
Żywy Skansen Budownictwa Regionalnego w Chochołowie
Żywy Skansen Budownictwa Regionalnego w Chochołowie
Żywy Skansen Budownictwa Regionalnego w Chochołowie
Kod QR
Zeskanuj kod w aplikacji


Cały Chochołów to zabytkowa miejscowość z piękną, drewnianą zabudową z XVIII i XIX w., charakterystyczną dla podhalańskiego stylu. Nazywany jest Żywym Skansenem Budownictwa Regionalnego, ponieważ większość zabytkowych chałup jest zamieszkała. Zwiedzanie chochołowskiego Skansenu to spacer po prawdziwej, żyjącej wiosce utrzymanej w pięknym stylu i chronionej przez konserwatorów. Można poczuć się tu tak, jakby cofnęło się w czasie o 100-200 lat. W Chochołowie znajduje się też kościół z XIX w., a w nim drewniane ołtarze i drewniany obraz Matki Bożej przeniesiony ze starej kaplicy zbudowanej w  XVII w. Ręcznie rzeźbione pamiątki można kupić w Izbie Regionalnej.

Wioska ma też ciekawą historię, zasłynęła podczas tak zwanego Powstania Chochołowskiego, przez górali nazywanego „poruseństwem” chochołowskim. To najsłynniejszy zryw ludzi Podhala do walki o niepodległość (1846 r.). Muzeum powstania Chochołowskiego mieści się w najstarszej chałupie, pochodzącej z 1798 r., należącej niegdyś do Jana Bafii. To chata, do której można wejść. W środku znajduje się wiele pamiątek po powstaniu, a także wystawa przybliżająca jego historię. Jest też ekspozycja etnograficzna przybliżająca życie górali w XIX w.

Podziel się z rodziną i przyjaciółmi



Lokalizacja

GMINA: Czarny Dunajec

ADRES: Chochołów 75, 34-513 Chochołów

GPS: 49°22'18.7"N 19°48'59.7"E

Kontakt

TELEFON: tel. 18 20 152 05, 18 20 129 35 - Oddział Główny Muzeum Tatrzańskiego

E-MAIL: biuro@muzeumtatrzanskie.pl

WWW: http://muzeumtatrzanskie.pl/?venue=muzeum-powstania-chocholowskiego

Godziny Otwarcia

Skansen - codziennie, Muzeum powstania Chochołowskiego - od środy do niedzieli od 10:00 do 15:00. Muzeum aktualnie nieczynne z powodu epidemii, do odwołania

Odpłatność

darmowe (płatne muzeum, chwilowo nieczynne  - cennik będzie dostępny po ponownym otwarciu - http://muzeumtatrzanskie.pl/?venue=muzeum-powstania-chocholowskiego)

RODZAJE PŁATNOŚCI: gotówka

Czas trwania

1-2 h (w zależność od preferencji)

Odległość od centrum

(Rynek w Czarnym Dunajcu): 10 km

*Od Centrum Chochołowa (okolice Kościoła, Muzeum Powstania Chochołowskiego) - w centrum

Najbliższy parking

przy Kościele św. Jacka, Chochołów 195, 34-513 Chochołów

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.