Krynica-Zdrój to najbardziej znane polskie uzdrowisko. Leży w malowniczej Dolinie Kryniczanki pośród gór Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Uzdrowisko posiada walory klimatu podalpejskiego. Wyróżnia je duża liczba dni słonecznych w roku, choć wiosna przychodzi tu dwa tygodnie później niż w Krakowie. Klimat Krynicy i okoliczna przyroda od lat przyciąga tu znane osoby, gościł tu Fredro, Konopnicka, Asnyk czy też Modrzejewska. O każdej porze roku jest tu sporo kuracjuszy, ponieważ miasto zawsze ma coś do zaoferowania. Wiele atrakcji można znaleźć w samym centrum, jak i poza nim. Piękny deptak zachęca do powolnych spacerów po mieście, a nowoczesna Pijalnia do degustacji wód. W zimie Krynica oferuje możliwość uprawiania wielu sportów, ale są też atrakcje dla tych, którzy wolą zostać w centrum i popijać ciepłą herbatę.
Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl
Autobus:
Kolej:
Transport własny:
TRASA: BRZESKO - KRYNICA-ZDRÓJ:
Pałac Goetz w Brzesku — zabytkowy pałac otoczony pięknym parkiem.
Czchów - małe miasteczko z zabytkowym układem rynku i odrestaurowaną basztą oraz zaporą.
Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - otwarty w lipcu i sierpniu. W środku kawiarnia i kącik dla dzieci.
Tropie - Pustelnia Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta oraz zabytkowy kościół.
Roztoka - Brzeziny - Zabytkowa Osada Młyńska. Można tutaj zobaczyć pracę zabytkowego młyna.
Nowy Sącz z zabytkowym rynkiem, gotycką Bazyliką i ruinami średniowiecznego zamku. Na obrzeżach miasta znajduje się Park Etnograficzny z Miasteczkiem Galicyjskim.
Nawojowa - Pałac Stadnickich z pięknym parkiem.
Łabowa - drewniana Cerkiew Opieki Bogurodzicy.
Kamianna - Pasieka “Barć” i skansen pszczelarski.
Krynica-Zdrój - w mieście jest wiele do zobaczenia: deptak, Pijalnia Główna, Muzeum Nikifora, Stary Dom Zdrojowy, Łazienki Borowinowe, Muszla Koncertowa, pomnik Nikifora, kościół zdrojowy, kościół św. Antoniego, Muzeum Zabawek i wiele więcej.
Góra Parkowa - wzniesienie znajduje się w granicach miasta i prowadzą na nie szlaki z Deptaku. Na górze można skorzystać z różnych atrakcji i podziwiać widoki. Dojedziemy tam także kolejką.
Jaworzyna Krynicka - to najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny, prowadzą na nią piękne szlaki, a na górze jest wiele atrakcji i rozpościera się stamtąd piękny widoku. Tutaj też można dostać się kolejką.
Wieża Widokowa na Słotwinach - to niezwykła drewniana konstrukcja o wysokości 49,5 m, na którą prowadzą ścieżki wśród koron drzew. Nie ma tu stromych schodów ani podejść - to świetna atrakcja nawet dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodzin z małymi dziećmi.
Szlak Architektury Drewnianej: Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku (UNESCO), Cerkiew św. Dymitra w Leluchowie, Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, Kościół Przemienienia Pańskiego w Krynicy-Zdroju, Cerkiew św. Michała Archanioła w Dubnem, Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Muszynce, Cerkiew św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku, Cerkiew św. Dymitra w Złockiem, Cerkiew św. Dymitra w Szczawniku.
Tylicz - wioska o miejskiej zabudowie z zabytkowym drewnianym kościołem i cerkwią. Warto zwiedzić Muzeum Regionalne i wejść na Tylicką Golgotę (wieża widokowa), a także spróbować wody z tylickich źródeł mineralnych i zobaczyć mofety.
Muszyna-Zdrój - miasteczko o zabytkowej zabudowie. Nazywane jest Miastem Ogrodów, znajdziemy tu ogrody Sensoryczne, ogrody Biblijne i Magiczny ogród ze stawami rekreacyjnymi.
Bardejów - małe ale urocze słowackie miasteczko tuż za granicą.
Stacje narciarskie: Słotwiny, Jaworzyna Krynicka, Tylicz Ski, Master Ski, Dwie Doliny - Muszyna-Wierchomla
W Krynicy dzieje się naprawdę dużo przez cały rok. Warto tu przyjechać w trakcie różnych Festiwali na przykład Festiwalu Jana Kiepury. Latem w okolicznych drewnianych kościołach odbywają się koncerty w ramach cyklu “Muzyka Zaklęta w Drewnie”. W Krynicy warto wybrać się na jakiekolwiek wydarzenie artystyczne, szczególnie te organizowane w Pijalni Głównej - mają tam piękną oprawę. Miasto żyje wieczorami, jest tu sporo knajpek i często organizowane są imprezy taneczne. Warto też zapoznać się z dziełami Nikifora - słynnego, krynickiego artysty prymitywnego.
Największym skarbem, Krynicy są wody mineralne. Wody te to szczawy alkaliczne, a ich picie to najpopularniejszy sposób leczenia. Wśród zabiegów są też kąpiele, inhalacje, okłady, fizykoterapia, masaże, światłoterapia, kinezyterapia czy też terapia ultradźwiękami. Zabiegi są różnorodne i dostosowane do potrzeb chorych. Duże znaczenie w leczeniu ma też czyste powietrze i spore zalesienie terenu. Lekarze często rekomendują też spacery po krynickich lasach. W Krynicy leczy się: choroby układu pokarmowego, układu moczowego, narządów ruchu, układu nerwowego choroby kobiece, cukrzycę, choroby układu oddechowego i otyłość.
2022-03-15
2021-11-30
Najbliższe wydarzenia:
Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.
Zaakceptuj i kontynuuj.