Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie
...
...

Krynica-Zdrój

 Dzień Dobry TVN

Krynica-Zdrój

Co warto wiedzieć o Krynicy- Zdrój?

Krynica-Zdrój to najbardziej znane polskie uzdrowisko. Leży w malowniczej Dolinie Kryniczanki pośród gór Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Uzdrowisko posiada walory klimatu podalpejskiego. Wyróżnia je duża liczba dni słonecznych w roku, choć wiosna przychodzi tu dwa tygodnie później niż w Krakowie. Klimat Krynicy i okoliczna przyroda od lat przyciąga tu znane osoby, gościł tu Fredro, Konopnicka, Asnyk czy też Modrzejewska. O każdej porze roku jest tu sporo kuracjuszy, ponieważ miasto zawsze ma coś do zaoferowania. Wiele atrakcji można znaleźć w samym centrum, jak i poza nim. Piękny deptak zachęca do powolnych spacerów po mieście, a nowoczesna Pijalnia do degustacji wód. W zimie Krynica oferuje możliwość uprawiania wielu sportów, ale są też atrakcje dla tych, którzy wolą zostać w centrum i popijać ciepłą herbatę.

 

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Autobus: 

  • Warszawa - Kraków - Nowy Sącz - Krynica-Zdrój (www.flixbus.pl/)
  • Gorlice - Krynica (Voyager - https://www.voyager-transport.pl)
  • Kraków - Brzesko – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój (Szwagropol - www.szwagropol.pl)
  • Piwniczna Zdrój - Krynica-Zdrój (Rafatex - http://www.rafatex.com/rozklad.html)

Kolej: 

  • Kraków - Tarnów - Nowy Sącz - Piwniczna Zdrój - Żegiestów-Zdrój - Muszyna-Zdrój - Krynica-Zdrój (https://rozklad-pkp.pl/)

Transport własny: 

TRASA: BRZESKO - KRYNICA-ZDRÓJ:

W drodze do Krynicy- Zdroju

Pałac Goetz w Brzesku — zabytkowy pałac otoczony pięknym parkiem.

Czchów - małe miasteczko z zabytkowym układem rynku i odrestaurowaną basztą oraz zaporą.

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - otwarty w lipcu i sierpniu. W środku kawiarnia i kącik dla dzieci.

Tropie - Pustelnia Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta oraz zabytkowy kościół.

Roztoka - Brzeziny - Zabytkowa Osada Młyńska. Można tutaj zobaczyć pracę zabytkowego młyna.

Nowy Sącz z zabytkowym rynkiem, gotycką Bazyliką i ruinami średniowiecznego zamku. Na obrzeżach miasta znajduje się Park Etnograficzny z Miasteczkiem Galicyjskim.

Nawojowa - Pałac Stadnickich z pięknym parkiem.

Łabowa - drewniana Cerkiew Opieki Bogurodzicy.

Kamianna - Pasieka “Barć” i skansen pszczelarski.

Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Krynica-Zdrój - w mieście jest wiele do zobaczenia: deptak, Pijalnia Główna, Muzeum Nikifora, Stary Dom Zdrojowy, Łazienki Borowinowe, Muszla Koncertowa, pomnik Nikifora, kościół zdrojowy, kościół św. Antoniego, Muzeum Zabawek i wiele więcej.

Góra Parkowa - wzniesienie znajduje się w granicach miasta i prowadzą na nie szlaki z Deptaku. Na górze można skorzystać z różnych atrakcji i podziwiać widoki. Dojedziemy tam także kolejką.

Jaworzyna Krynicka - to najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny, prowadzą na nią piękne szlaki, a na górze jest wiele atrakcji i rozpościera się stamtąd piękny widoku. Tutaj też można dostać się kolejką.

Wieża Widokowa na Słotwinach  - to niezwykła drewniana konstrukcja o wysokości 49,5 m, na którą prowadzą ścieżki wśród koron drzew. Nie ma tu stromych schodów ani podejść - to świetna atrakcja nawet dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodzin z małymi dziećmi.

Szlak Architektury Drewnianej: Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku (UNESCO), Cerkiew św. Dymitra w Leluchowie, Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, Kościół Przemienienia Pańskiego w Krynicy-Zdroju, Cerkiew św. Michała Archanioła w Dubnem, Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Muszynce, Cerkiew św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku, Cerkiew św. Dymitra w Złockiem, Cerkiew św. Dymitra w Szczawniku.

Tylicz  - wioska o miejskiej zabudowie z zabytkowym drewnianym kościołem i cerkwią. Warto zwiedzić Muzeum Regionalne i wejść na Tylicką Golgotę (wieża widokowa), a także spróbować wody z tylickich źródeł mineralnych i zobaczyć mofety.

Muszyna-Zdrój  - miasteczko o zabytkowej zabudowie. Nazywane jest Miastem Ogrodów, znajdziemy tu ogrody Sensoryczne, ogrody Biblijne i Magiczny ogród ze stawami rekreacyjnymi. 

Bardejów - małe ale urocze słowackie miasteczko tuż za granicą. 

Stacje narciarskie: Słotwiny, Jaworzyna Krynicka, Tylicz Ski, Master Ski, Dwie Doliny - Muszyna-Wierchomla

Unikatowe

W Krynicy dzieje się naprawdę dużo przez cały rok. Warto tu przyjechać w trakcie różnych Festiwali na przykład Festiwalu Jana Kiepury. Latem w okolicznych drewnianych kościołach odbywają się koncerty w ramach cyklu “Muzyka Zaklęta w Drewnie”. W Krynicy warto wybrać się na jakiekolwiek wydarzenie artystyczne, szczególnie te organizowane w Pijalni Głównej - mają tam piękną oprawę. Miasto żyje wieczorami, jest tu sporo knajpek i często organizowane są imprezy taneczne. Warto też zapoznać się z dziełami Nikifora - słynnego, krynickiego artysty prymitywnego.

Uzdrowisko Krynica- Zdrój

Największym skarbem, Krynicy są wody mineralne. Wody te to szczawy alkaliczne, a ich picie to najpopularniejszy sposób leczenia. Wśród zabiegów są też kąpiele, inhalacje, okłady, fizykoterapia, masaże, światłoterapia, kinezyterapia czy też terapia ultradźwiękami. Zabiegi są różnorodne i dostosowane do potrzeb chorych. Duże znaczenie w leczeniu ma też czyste powietrze i spore zalesienie terenu. Lekarze często rekomendują też spacery po krynickich lasach. W Krynicy leczy się: choroby układu pokarmowego, układu moczowego, narządów ruchu, układu nerwowego choroby kobiece, cukrzycę, choroby układu oddechowego i otyłość.

Cenne porady
  • Fani sportów zimowych, ale też kuligów i biesiad, odnajdą się tu zimą, a ci, którzy wolą cieplejsze miesiące i na przykład wędrówki górskie powinni przyjechać latem lub jesienią.
  • Sporo dzieje się tu w ciągu całego roku, odbywają się przeróżne festiwale i imprezy. Najsłynniejszy to sierpniowy festiwal Jana Kiepury, który spodoba się fanom muzyki. Warto wtedy zabrać ze sobą bardziej eleganckie ubrania. We wrześniu do Krynicy zjeżdżają zaś biznesmeni, politycy i ekonomiści na słynne już w Europie Forum Ekonomiczne, któremu towarzyszy Festiwal Biegowy.
  • Koniecznie trzeba przygotować się na wyjście w góry, wziąć kije trekkingowe i dobre buty — jest tu sporo pięknych szlaków, zalecanych przez samych lekarzy.
  • Krynica-Zdrój to uzdrowisko otoczone górami. Miasto otaczają szlaki o różnym stopniu trudności, na które warto się wybrać. Trzeba wtedy pamiętać o cieplejszych i przeciwdeszczowych ubraniach — pogoda lubi być kapryśna, a zimą przygotować się na niskie temperatury i śnieg, znacznie obfitszy niż w innych częściach Polski.

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Obiekty turystyczne

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.