Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna
...
...
...

CHARAKTERYSTYKA OBIEKTÓW STANOWIĄCYCH POTENCJAŁ TURYSTYCZNY

Piwniczna - Zdrój to popularne uzdrowisko ulokowane w Dolinie Popradu ok. 20 km na południe od Nowego Sącza. Okoliczne wody mineralne znane były od dawna, choć początkowo wykorzystywano je jako „kwaśne wody o cudownej mocy”. Sława Piwnicznej - Zdroju zaczęła rozkwitać po roku 1885, w którym to zawitał w te strony pochodzący ze Lwowa dr Juliusz Korwin Gąsiorowski. Zasmakowawszy w tutejszych wodach doprowadził do przeprowadzenia fachowych badań i opracowań dotyczących walorów tutejszych źródeł. Rozwój idei uzdrowiskowego charakteru Piwnicznej - Zdroju doprowadził do utworzenia w mieście Parku Zdrojowego i pijalni wód mineralnych. Wobec powyższego, do obiektów stanowiących o potencjale turystycznym Gminy Piwniczna-Zdrój należy Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy. Pijalnia pierwotnie przeznaczona była jedynie do konsumpcji wody, dziś pełni również funkcję Pijalni Artystycznej - miejsca przeznaczonego do organizacji rozmaitych wystaw, koncertów, przedstawień etc.

W zlokalizowanym przy Pijalni Artystycznej Parku Zdrojowym znajduje się również amfiteatr wykorzystywany do koncertów plenerowych. Urokliwe alejki parku pozwalają wyciszyć się i zrelaksować a szum płynącego nieopodal Popradu dodaje temu miejscu wyjątkowego uroku. Najmłodsi mogą spędzić czas na utworzonym specjalnie dla nich placu zabaw a wszyscy nasi mili Goście mogą zakosztować wody wprost ze źródła jednej z piwniczańskich szczaw.

Kolejny obiekt stanowiący o potencjale turystycznym Gminy to Park Węgielnik - Skałki Piwniczna, który znajduje się blisko centrum. Specjalnie przygotowane ścieżki rekreacyjne z udogodnieniami w postaci drewnianych schodów i poręczy wiodą na szczyt wzniesienia, gdzie znajduje się aranżacja historyczna z odtworzonymi okopami z czasów II wojny światowej. Na polanie rekreacyjnej znajduje się grilowisko, altana, boisko do siatkówki, ścieżka zdrowia (urządzenia do ćwiczeń siłowych), a dla najmłodszych mały plac zabaw.  Znajdująca się mała wieża obserwacyjna (4m) pozwala podziwiać najbliższą okolicę.  Chyba najciekawszą atrakcją jest platforma widokowa zawieszona na wychodni skalnej. Koło skalnej ściany prowadzona jest  łańcuchowa ścieżka o wyższym stopniu trudności. Park Węgielnik - Skałki jest częścią projektu  zrealizowanego przez gminę Piwniczna-Zdrój pn. „Uatrakcyjnienie szlaku turystycznego Eliaszówka z budową wieży widokowej oraz renowacja i zagospodarowanie parku Węgielnik-Skałki w Piwnicznej-Zdroju” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Wieża widokowa na Eliaszówce na trasie: Piwniczna - Zdrój – Piwowarówka – Eliaszówka – Obidza – Sucha Dolina. Podczas wędrówki mija się kilka rozległych polan zapewniających urokliwe widoki. Ustawione na szlaku tablice z ciekawostkami przyrodniczymi i ławeczki zachęcają do odpoczynku. Na stromych odcinkach szlaku zamontowane są  schody terenowe. Na szczycie Eliaszówki  wznosi się 20-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać rozległą panoramę. Ponadto na szczycie góry znajduje się zadaszona altana, miejsce na ognisko a dla miłośników kolarstwa górskiego - tor przeszkód. Uatrakcyjnienie szlaku jest częścią projektu  zrealizowanego przez gminę Piwniczna-Zdrój pn. „Uatrakcyjnienie szlaku turystycznego Eliaszówka z budową wieży widokowej oraz renowacja i zagospodarowanie parku Węgielnik-Skałki w Piwnicznej-Zdroju” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Następny obiekt to Park Św. Kingi w Głębokiem. Jest to betonowa figura patronki tego miejsca, która strzeże źródeł naturalnej wody mineralnej znajdujących się pod zadaszoną wiatą. W Parku znaleźć można m.in. trasy spacerowo - edukacyjne oznaczone głazami, na których zamontowano tabliczki z krótkimi opisami zarówno legendarnych cudów św. Kingi jak i fauny i flory występującej w okolicy. Nieopodal, na szczycie góry, znajduje się niewielkie naturalne oczko wodne oraz ambona widokowa z której można podziwiać panoramę przełomu Popradu w stronę Piwnicznej - Zdroju. Nieco wyżej posadzone jest Drzewko Papieskie - dar leśników polskich.

Ponadto o potencjale turystycznym Gminy Piwniczna-Zdrój stanowią takie obiekty jak: hala widowiskowo-sportowa w Piwnicznej-Zdroju, ścianka wspinaczkowa, sala fitness czy otwarte kąpielisko na Radwanowie.

Podziel się z rodziną i przyjaciółmi

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.