Uście Gorlickie jest gminą o wysokich walorach przyrodniczych, krajobrazowych, uzdrowiskowych, kulturowych i wypoczynkowych. Teren Gminy Uście Gorlickie obejmuje zachodnią część Beskidu Niskiego i Góry Hańczowskie oraz część Pasma Magurskiego. Gmina charakteryzuje się leśno-rolniczym typem użytkowania. Lasy w Gminie zajmują około 58% jej ogólnej powierzchni, natomiast użytki zielone – 20% i około 12% pola uprawne. Rzeźba obszaru ma charakter gór niskich o rusztowym obszarze głównych grzbietów i dolin. W krajobrazie dominują długie zalesione pasma górskie lub pojedyncze góry (Lackowa, Jaworzyna), podzielone szerokimi dolinami. Walory turystyczne o charakterze walorów przyrodniczych to góry i pasma górskie takie jak:
Charakterystyczną cechą krajobrazu jest duża ilość przełomów rzecznych, a w obrębie grzbietów występujące przełęcze. Około ¾ powierzchni Gminy leży w zlewni rzeki Ropy i jej największego dopływu Zdynianki, tylko ¼ w zlewni Białej Tarnowskiej. Rzeki płynące na terenie Gminy to Ropa, która wypływa z miejscowości Blechnarka i Biała Tarnowska wypływająca z Izb. Do największych potoków znajdujących się na terenie Gminy należą: Szumiak, Medwinek, Przysłup i Zdynianka. Atrakcją terenu jest zbiornik wodny na rzece Ropa w miejscowości Klimkówka pod górą Czerteż.
Szata roślinna, a szczególnie lasy, nadają obszarowi Gminy szczególne piękno krajobrazowe. W miejscowości czarna znajduje się pomnik przyrody, 5 lip. Na terenie Gminy występują rezerwaty zwierząt i roślin. W lasach występują rzadkie gatunki zwierząt takie jak: dzik, jeleń karpacki, zająć, bóbr, ryś, żbik, wilk, lis. Natomiast do rzadkich gatunków roślin należą: żywiec gruczołowaty, miodunka, tojad wierzchwaty, kostrzewa górska, pięciornik omszony, kopytnik.
Do szczególnych walorów należą zabytkowe układy architektoniczne wsi łemkowskich – chaty łemkowskie, obiekty sakralne – cerkwie, kościoły, zabytkowe cmentarze wojenne z I wojny światowej oraz cmentarze wiejskie, kapliczki i krzyże przydrożne.
Duże znaczenie dla rozwoju Gminy mają złoża wód mineralnych, podziemnych znajdujących się w miejscowości uzdrowiskowej Wysowa, wykorzystywane w lecznictwie uzdrowiskowym.
Czynniki osłabiające potencjał turystyczny Gminy to, między innymi duże zanieczyszczenie powietrza, niewystarczająca infrastruktura turystyczna i okołoturystyczna, brak tradycji usług agroturystycznych i ich małe rozpowszechnienie, problemy rozwoju przestrzennego czy małe zaplecze turystyczno-rekreacyjne (baza noclegowa, gastronomiczna).
Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.
Zaakceptuj i kontynuuj.