Zgodnie z zapisami Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój na lata 2013-2020, w zakresie turystyki dużego znaczenia nabiera dziedzictwo kulturowe. Coraz więcej turystów pragnie spędzać wolny czas w sposób aktywny, czerpiąc jak najwięcej korzyści ze świadomego obcowania z kulturą, tradycją i krajobrazem regionu. Turystyka dziedzictwa kulturowego jest uprawiana najczęściej przez ludzi poszukujących spokoju i wobec tego jest ona dość daleka od głównego nurtu sposobów wypoczywania i co stanowi jej komplementarność względem uzdrowiskowego charakteru gminy. Niezbędne są zatem nakłady i działania obejmujące kwestie pielęgnacji i modernizacji dziedzictwa kulturowego. Wprowadzenie idei „slow biznesu” na terenie gminy, również pasuje do jej uzdrowiskowego klimatu. Jest to idea przeciwstawna życiu w pędzie, uwidaczniająca w postaci rodzinnych interesów, manufaktury np. serów, autorski restauracji lub sadów, który wysyłają owoce prosto do domu klienta. W „slow biznesie” zwraca się dużą uwagę nie tylko na produkcję, ale i na relacje z klientami i jakość usług, co bardzo cenią sobie turyści zwłaszcza zagraniczni.
Struktura celów i kierunków interwencji w ramach celu strategicznego „Poprawa atrakcyjności turystycznej i uzdrowiskowej Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój oraz zwiększenie dostępności do dóbr kultury” oraz celu operacyjnego „Wsparcie rozwoju komplementarnych usług turystycznych, uzdrowiskowych i prozdrowotnych służących wzrostowi gospodarczemu miasta i gminy” zwrócono szczególną uwagę na potrzebę:
W ramach celu strategicznego „Poprawa atrakcyjności turystycznej i uzdrowiskowej Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój oraz zwiększenie dostępności do dóbr kultury” oraz celu operacyjnego „Zachowanie i pielęgnacja walorów uzdrowiskowych miasta i gminy Piwniczna – Zdrój” zwrócono szczególna uwagę na potrzebę:
W ramach celu operacyjnego „Spójna promocja atrakcji turystycznych, kulturowych, przyrodniczych i stworzenie warunków do aktywnego spędzania czasu wolnego” zwrócono szczególną uwagę na potrzebę:
Produkty turystyczne w Gminie to, m.in.: boiska wielofunkcyjne, wieże i platformy widokowe, ścieżki pieszo-rowerowe, kąpielisko na Radwanowie, Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy, Park Krajobrazowy Szlak Architektury Drewnianej, hala widokowo-sportowa, ścianka wspinaczkowa, sala fitness, Park Węgielnik - Skałki, źródła naturalnych wód mineralnych, spływy górską rzeką, wypożyczalnie rowerów elektrycznych, stadniny koni, stacje narciarskie.
Gmina dotychczas zrealizowała wiele projektów w obszarze infrastruktury turystycznej oraz planuje kolejne inwestycje, mające na celu uatrakcyjnienie i ulepszenie tej strefy – między innymi będzie to: przebudowa i zagospodarowanie ścieżek pieszo-spacerowych na górze Kicarz wraz z obiektami małej architektury.
Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.
Zaakceptuj i kontynuuj.