Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie
...
...

Kraków Swoszowice

Dzień Dobry TVN

Kraków Swoszowice

Co warto wiedzieć o Kraków Swoszowice?

Mało kto podejrzewa, że w Krakowie jest dzielnica uzdrowiskowa. Swoszowice leżą na południu miasta na Pogórzu Wielickim. Kiedyś była to wioska górnicza, w której wydobywano siarkę do produkcji prochu. Jednak krakowianie szybko odkryli uzdrawiającą moc siarki i chowali się tu, na przykład przed zarazą panującą w mieście, już w XVI w. Ponoć wszyscy wracali wyleczeni. Dziś jest to dzielnica uzdrowiskowa, która słynie z wód siarczkowo - siarkowodorowych. Wodę docenił sam Józef Dietl - słynny austriacki lekarz. Zawartość siarki w swoszowickich wodach jest tak duża, że stawia uzdrowisko na 5 miejscu na świecie (w rankingu bierze się pod uwagę zawartość siarki w wodzie). Występuje tu także lecznicza woda błotno-borowinowa. Znaczenie uzdrowiskowe ma też klimat dzielnicy i duża ilość terenów zielonych. Swoszowice to jedno z najspokojniejszych polskich uzdrowisk, przy tym położone tak blisko dużego miasta, że nie można się tu nudzić.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Aplikacja pomocna w planowaniu tras miejskich i podmiejskich dla Krakowa: Jak dojadę

Autobus: 

  • Kraków MDA - Kraków Swoszowice (MercBus - http://www.mercbus.pl/)
  • Kraków ul.Nowosądecka - Kraków Swoszowice Autobus MPK nr 484 (https://jakdojade.pl/krakow)
  • Kraków Łagiewniki - Kraków Swoszowice Autobus MPK nr 135 (https://jakdojade.pl/krakow)
  • Kraków Borek Fałęcki - Kraków Swoszowice Autobus MPK nr 254 (https://jakdojade.pl/krakow)

Kolej: 

  • Kraków Główny - Kraków Swoszowice (https://rozklad-pkp.pl/)
  • Zakopane - Nowy Targ - Rabka-Zdrój - Kraków Swoszowice (https://rozklad-pkp.pl/)
Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Swoszowice — Park Zdrojowy i okoliczne zielone lasy.

Kraków - Stare Miasto — dzielnica, którą trzeba zobaczyć. obfituje w zabytki na czele z Wawelem i Kościołem Mariackim, muzea i inne ciekawe miejsca.

Kraków - Kazimierz - dawna żydowska dzielnica miasta, dziś jedna z najmodniejszych w Krakowie. Oprócz zabytków związanych z Żydami można znaleźć tu wiele klimatycznych kawiarni.

Kraków - Podgórze - dzielnica z niezwykle ciekawą historią, dawne getto żydowskie. Warto zobaczyć tam Muzeum Fabryki Schindlera.

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy - to zielone płuca Krakowa. Można tam znaleźć wiele spokojnych ścieżek, pieszych i rowerowych. Jest tam także ZooKopiec KościuszkiZakrzówek — zalew z legendarnymi Skałkami Twardowskiego.

Park Edukacji Globalnej “Wioski Świata” - to świetna atrakcja dla dzieci, zlokalizowana zaledwie 10 km od uzdrowiska.

Tyniec - miejscowość nad Wisłą (można dopłynąć tu statkiem z Centrum) z opactwem benedyktynów. Warto wybrać się tu na warsztaty, zwiedzanie lub zakupy benedyktyńskich wyrobów leczniczych.

Wieliczka — Kopalnia Soli wpisana na Listę UNESCO oraz Zamek Żup Krakowskich

Niepołomice - podkrakowska miejscowość na skraju Puszczy Niepołomickiej. Mają piękny rynek, zamek i Obserwatorium Astronomiczne.

Ojcowski Park Narodowy - zlokalizowany jest po drugiej stronie Krakowa, ale warto się tam wybrać, by zobaczyć jurajskie krajobrazy, słynne skały, Zamki zwane Orlimi Gniazdami czy piękne jaskinie.

Unikatowe

Warto zagłębić się w historię Swoszowic. Jest to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Ze względu na bliskość Krakowa leczyło się tu wiele znanych osób, na przykład Julian Ursyn Niemcewicz i Hugo Kołłątaj. Warto też skorzystać z uroków leczenia tak blisko wielkiego miasta. W Swoszowicach można znaleźć spokój, ale w Centrum dzieje się bardzo dużo!

Uzdrowisko Kraków Swoszowice

Największym skarbem uzdrowiska są wody siarczanowo - wodorowęglanowo - wapniowo - magnezowe. Leczy się nimi schorzenia kręgosłupa, reumatologiczne, schorzenia układu ruchu, niektóre choroby neurologiczne, choroby skórne czy zaburzenia psychiczne.  Najpopularniejszym zabiegiem są kąpiele siarczkowe i zabiegi borowinowe, w tym kąpiele i okłady. Dodatkowo stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne, hydroterapię, kinezyterapię, masaż i krioterapię. Zalecane jest także picie swoszowickiej wody. Korzystny wpływ na zdrowie mają także zielone tereny otaczające uzdrowisko. 

Cenne porady
  • W Swoszowicach najprzyjemniej jest w trakcie ciepłych miesięcy. Można wtedy w pełni korzystać z atrakcji przyrodniczych, jednak zima ma też swoje uroki. Wtedy jest tu dużo mniej ludzi. Bliskość Krakowa sprawia, że dodatkowe atrakcje i imprezy kulturalne można znaleźć tu przez cały rok.
  • Planując dłuższy pobyt, warto zaopatrzyć się długoterminowy bilet na komunikację miejską - Swoszowice mają dobre połączenia z resztą Krakowa.
  • W Krakowie naprawdę dużo się dzieje — warto przejrzeć atrakcje miasta i kalendarz imprez kulturalnych planując pobyt.
  • Swoszowice to uzdrowiskowa dzielnica Krakowa, mają więc bardzo miejski charakter. Mimo wszystko na wizytę w uzdrowisku warto przygotować wygodne ubrania czy buty. Jest tu sporo ścieżek spacerowych, a wśród rekomendowanych zabiegów znajdują się różne aktywności fizyczne. Na spacery przyda się coś na słońce i na deszcz. Warto zabrać też kije nordic walking i coś bardziej eleganckiego — wszak bardzo blisko mamy centrum Krakowa i wszystkie jego atrakcje.
W drodze do Swoszowic

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Bochni
Sanktuarium pasyjne – Kalwaria Zebrzydowska

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w  Wygiełzowie i zamek Lipowiec

Zamek Rabsztyn i Szlak Orlich gniazd

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Aktualności

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW Wokół Szopki- Spacerem po Krakowie 2020

Kalendarz

Najbliższe wydarzenia:


Kamery internetowe

Pogoda

Kraków Swoszowice

Pt
pogoda
25,4 oC
18,0 oC
wiatr 5.86 m/s
So
pogoda
25,1 oC
18,2 oC
wiatr 6.21 m/s
N
pogoda
25,4 oC
18,7 oC
wiatr 5.39 m/s
Pn
pogoda
25,6 oC
18,4 oC
wiatr 4.05 m/s
Źródło danych pogodowych: openweathermap.org na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International licence (CC BY-SA 4.0).

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.