Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna
...
...

Kraków Swoszowice

Dzień Dobry TVN

Kraków Swoszowice

Co warto wiedzieć o Kraków Swoszowice?

Mało kto podejrzewa, że w Krakowie jest dzielnica uzdrowiskowa. Swoszowice leżą na południu miasta na Pogórzu Wielickim. Kiedyś była to wioska górnicza, w której wydobywano siarkę do produkcji prochu. Jednak krakowianie szybko odkryli uzdrawiającą moc siarki i chowali się tu, na przykład przed zarazą panującą w mieście, już w XVI w. Ponoć wszyscy wracali wyleczeni. Dziś jest to dzielnica uzdrowiskowa, która słynie z wód siarczkowo - siarkowodorowych. Wodę docenił sam Józef Dietl - słynny austriacki lekarz. Zawartość siarki w swoszowickich wodach jest tak duża, że stawia uzdrowisko na 5 miejscu na świecie (w rankingu bierze się pod uwagę zawartość siarki w wodzie). Występuje tu także lecznicza woda błotno-borowinowa. Znaczenie uzdrowiskowe ma też klimat dzielnicy i duża ilość terenów zielonych. Swoszowice to jedno z najspokojniejszych polskich uzdrowisk, przy tym położone tak blisko dużego miasta, że nie można się tu nudzić.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Aplikacja pomocna w planowaniu tras miejskich i podmiejskich dla Krakowa: Jak dojadę

Autobus: 

  • Kraków MDA - Kraków Swoszowice (MercBus - http://www.mercbus.pl/)
  • Kraków ul.Nowosądecka - Kraków Swoszowice Autobus MPK nr 484 (https://jakdojade.pl/krakow)
  • Kraków Łagiewniki - Kraków Swoszowice Autobus MPK nr 135 (https://jakdojade.pl/krakow)
  • Kraków Borek Fałęcki - Kraków Swoszowice Autobus MPK nr 254 (https://jakdojade.pl/krakow)

Kolej: 

  • Kraków Główny - Kraków Swoszowice (https://rozklad-pkp.pl/)
  • Zakopane - Nowy Targ - Rabka-Zdrój - Kraków Swoszowice (https://rozklad-pkp.pl/)
Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Swoszowice — Park Zdrojowy i okoliczne zielone lasy.

Kraków - Stare Miasto — dzielnica, którą trzeba zobaczyć. obfituje w zabytki na czele z Wawelem i Kościołem Mariackim, muzea i inne ciekawe miejsca.

Kraków - Kazimierz - dawna żydowska dzielnica miasta, dziś jedna z najmodniejszych w Krakowie. Oprócz zabytków związanych z Żydami można znaleźć tu wiele klimatycznych kawiarni.

Kraków - Podgórze - dzielnica z niezwykle ciekawą historią, dawne getto żydowskie. Warto zobaczyć tam Muzeum Fabryki Schindlera.

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy - to zielone płuca Krakowa. Można tam znaleźć wiele spokojnych ścieżek, pieszych i rowerowych. Jest tam także ZooKopiec KościuszkiZakrzówek — zalew z legendarnymi Skałkami Twardowskiego.

Park Edukacji Globalnej “Wioski Świata” - to świetna atrakcja dla dzieci, zlokalizowana zaledwie 10 km od uzdrowiska.

Tyniec - miejscowość nad Wisłą (można dopłynąć tu statkiem z Centrum) z opactwem benedyktynów. Warto wybrać się tu na warsztaty, zwiedzanie lub zakupy benedyktyńskich wyrobów leczniczych.

Wieliczka — Kopalnia Soli wpisana na Listę UNESCO oraz Zamek Żup Krakowskich

Niepołomice - podkrakowska miejscowość na skraju Puszczy Niepołomickiej. Mają piękny rynek, zamek i Obserwatorium Astronomiczne.

Ojcowski Park Narodowy - zlokalizowany jest po drugiej stronie Krakowa, ale warto się tam wybrać, by zobaczyć jurajskie krajobrazy, słynne skały, Zamki zwane Orlimi Gniazdami czy piękne jaskinie.

Unikatowe

Warto zagłębić się w historię Swoszowic. Jest to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Ze względu na bliskość Krakowa leczyło się tu wiele znanych osób, na przykład Julian Ursyn Niemcewicz i Hugo Kołłątaj. Warto też skorzystać z uroków leczenia tak blisko wielkiego miasta. W Swoszowicach można znaleźć spokój, ale w Centrum dzieje się bardzo dużo!

Uzdrowisko Kraków Swoszowice

Największym skarbem uzdrowiska są wody siarczanowo - wodorowęglanowo - wapniowo - magnezowe. Leczy się nimi schorzenia kręgosłupa, reumatologiczne, schorzenia układu ruchu, niektóre choroby neurologiczne, choroby skórne czy zaburzenia psychiczne.  Najpopularniejszym zabiegiem są kąpiele siarczkowe i zabiegi borowinowe, w tym kąpiele i okłady. Dodatkowo stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne, hydroterapię, kinezyterapię, masaż i krioterapię. Zalecane jest także picie swoszowickiej wody. Korzystny wpływ na zdrowie mają także zielone tereny otaczające uzdrowisko. 

Cenne porady
  • W Swoszowicach najprzyjemniej jest w trakcie ciepłych miesięcy. Można wtedy w pełni korzystać z atrakcji przyrodniczych, jednak zima ma też swoje uroki. Wtedy jest tu dużo mniej ludzi. Bliskość Krakowa sprawia, że dodatkowe atrakcje i imprezy kulturalne można znaleźć tu przez cały rok.
  • Planując dłuższy pobyt, warto zaopatrzyć się długoterminowy bilet na komunikację miejską - Swoszowice mają dobre połączenia z resztą Krakowa.
  • W Krakowie naprawdę dużo się dzieje — warto przejrzeć atrakcje miasta i kalendarz imprez kulturalnych planując pobyt.
  • Swoszowice to uzdrowiskowa dzielnica Krakowa, mają więc bardzo miejski charakter. Mimo wszystko na wizytę w uzdrowisku warto przygotować wygodne ubrania czy buty. Jest tu sporo ścieżek spacerowych, a wśród rekomendowanych zabiegów znajdują się różne aktywności fizyczne. Na spacery przyda się coś na słońce i na deszcz. Warto zabrać też kije nordic walking i coś bardziej eleganckiego — wszak bardzo blisko mamy centrum Krakowa i wszystkie jego atrakcje.
W drodze do Swoszowic

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Bochni
Sanktuarium pasyjne – Kalwaria Zebrzydowska

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w  Wygiełzowie i zamek Lipowiec

Zamek Rabsztyn i Szlak Orlich gniazd

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Obiekty turystyczne

Aktualności

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW Wokół Szopki- Spacerem po Krakowie 2020

Kalendarz

Najbliższe wydarzenia:


Kamery internetowe

Pogoda

Kraków Swoszowice

So
pogoda
21,4 oC
17,6 oC
wiatr 6.84 m/s
N
pogoda
22,5 oC
17,4 oC
wiatr 4.74 m/s
Pn
pogoda
19,6 oC
16,5 oC
wiatr 3.52 m/s
Wt
pogoda
21,0 oC
16,1 oC
wiatr 5.41 m/s
Źródło danych pogodowych: openweathermap.org na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International licence (CC BY-SA 4.0).

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.