Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna
...
...
...

Rabka-Zdrój

Dzień Dobry TVN

Rabka-Zdrój

Co warto wiedzieć o Rabce- Zdroju?

Rabka-Zdrój to uzdrowisko dedykowane dzieciom. Nie bez powodu nazywana jest „Miastem Dzieci Świata”. Miejscowość położona jest w malowniczej Dolinie Raby. Otaczają ją Gorce, Beskid Wyspowy i Beskid Żywiecki. Skarbem regionu są solanki wydobywane tu już w średniowieczu, w czasach gdy okoliczne miejscowości należały do cystersów ze Szczyrzyca. Lecznicze właściwości wód udowodniono jednak dopiero w XVIII w., a uzdrowisko rozwinęło się w XIX w., dzięki rodzinie Zubrzyckich, która nadała mu klimat szwajcarskich kurortów. Pod koniec XIX w. powstał tu Zakład Leczenia Dzieci Chorych na Gruźlicę (trzeci w Europie), który działał nawet podczas wojny. Od tej pory Rabka zasłynęła jako uzdrowisko dla dzieci i jest tak do dzisiaj. Duży wpływ na to miał także utworzony tu Park Rozrywki Rabkoland.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Autobus

  • Gliwice - Katowice - Kraków - Rabka-Zdrój (Flixbus - https://www.flixbus.pl/)
  • Kraków - Rabka-Zdrój (Telesfor - https://www.telesfor.com.pl/)
  • Zakopane - Rabka-Zdrój (Flixbus - https://www.flixbus.pl/)
  • Łódź - Rabka-Zdrój (Flixbus - https://www.flixbus.pl/)

Kolej

Transport własny: 

KRAKÓW - RABKA-ZDRÓJ:

W drodze do Rabki- Zdrój

Myślenice - Sanktuarium Matki Boskiej Myślenickiej

Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Rabka-Zdrój - warto zajrzeć do Rabkolandu i poza zabawą zobaczyć Muzeum Orderu Uśmiechu i Muzeum Rekordów i Osobliwości. W Rabce znajduje się też Muzeum Górali i Zbójników, w którym prowadzone są ciekawe warsztaty oraz drewniany kościół z siedzibą Muzeum im. Władysława Orkana. Warto pospacerować też po Parku Zdrojowym i odwiedzić zlokalizowaną tam tężnie solankową.

Chabówka - Skansen Taboru Kolejowego i pociągi retro

Nowy Targ - to stolica Podhala, kryje w sobie wiele zabytków związanych z kulturą górali. Organizowane są tu słynne targowiska i ponoć można zjeść najlepsze lody w okolicy. 

Ludźmierz - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala

Łopuszna – podhalańska wieś z Domem Pamięci Ks. Józefa Tischnera

Kościół Michała Archanioła w Dębnie - gotycki, drewniany kościół wpisany na listę UNESCO.

Gorczański Park Narodowy  - piękne trasy górskie chronione przez Park Narodowy.

Poręba Wielka - Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego

Turbacz - najwyższy szczyt Gorców, z którego oglądać można Tatry.

Sucha Beskidzka - piękny renesansowy zamek i słynna Karczma Rzym.

Termy: Chochołowskie, Szaflary, Gorący Potok, Bukowina, Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, 

Szlak Architektury Drewnianej: Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Krzeczowie, Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni, Kościół św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, Kościół św. Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Dobrej, Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie, Kościół św. Antoniego w Sieniawie, Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Spytkowicach.

Unikatowe

Do Rabki warto przyjechać z dziećmi, ponieważ to im dedykowane jest to uzdrowisko, choć dorośli też oczywiście znajdą tu coś dla siebie. Warto spróbować wielu dziecięcych atrakcji: zabawy w Rabkolandzie czy specjalnie dla nich przygotowanych warsztatów. Niezwykle ciekawą atrakcją są też Pociągi Retro kursujące z Chabówki. Będąc w Rabce, koniecznie trzeba wybrać się w Gorce - szlaki mają różny stopień trudności, a także do Gorczańskiego Parku Narodowego, który chroni piękną przyrodę. Warto też poznać tradycję górali gorczańskich na różnorakich imprezach regionalnych, a także spróbować gorczańskiej kuchni — pyszne dania serwowane są na przykład w bliskiej Ochotnicy.

Uzdrowisko Rabka- Zdrój

W Rabce Zdrój leczy się wodą leczniczą, ale i klimatem oraz okoliczną przyrodą. Wśród zabiegów jest oczywiście picie wody, kąpiele solankowe, inhalacje, stosowana jest fizjoterapia, kinezyterapia, terapia światłem i masaże. W Rabce wykonywane są też różne specjalistyczne zabiegi zalecane przez lekarzy, ale poleca się także spacery po okolicznych lasach i górach. Leczy się tu dzieci z chorobami kardiologicznymi i nadciśnieniem (kardiologia), z chorobami dróg oddechowych, astmą oskrzelową, alergiami, schorzeniami reumatologicznymi, schorzeniami ortopedyczno-urazowymi, cukrzycą i otyłością. Osoby dorosłe w Rabce znajdą pomoc przy chorobach kardiologicznych i nadciśnieniu, chorobach układu oddechowego, naczyń obwodowych, schorzeniach reumatologiczne i ortopedyczno-urazowych, a także cukrzycy i otyłości.

Cenne porady
  • Zdecydowanie więcej atrakcji czynnych jest tutaj, gdy jest ciepło. Rabkę- Zdrój warto więc odwiedzić latem i jesienią, gdy przyjemnie wypoczywa się w Parku Zdrojowym czy spaceruje po gorczańskich szlakach. Jednak fani sportów zimowych także znajdą tu coś dla siebie. Dzieci z kolei ucieszy śnieg, którego często brakuje w centralnej i północnej Polsce.
  • W czerwcu w Rabce odbywa się Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, a w lipcu Rabka Festival
  • Do Rabki-Zdrój warto wybrać się z dziećmi, leczy się tu między innymi otyłość - problem coraz bardziej powszechny u dzieci
  • Planując górskie wędrówki warto zabrać dobre buty i kije trekkingowe.
  • Choć lata bywają tu słoneczne, to trzeba przygotować się na nagłe ochłodzenie czy deszcz. Zimą temperatura może być naprawdę niska i śniegu będzie tu więcej niż w pobliskim Krakowie.

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Obiekty turystyczne

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.