Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie
...
...
...

Rabka-Zdrój

Dzień Dobry TVN

Rabka-Zdrój

Co warto wiedzieć o Rabce- Zdroju?

Rabka-Zdrój to uzdrowisko dedykowane dzieciom. Nie bez powodu nazywana jest „Miastem Dzieci Świata”. Miejscowość położona jest w malowniczej Dolinie Raby. Otaczają ją Gorce, Beskid Wyspowy i Beskid Żywiecki. Skarbem regionu są solanki wydobywane tu już w średniowieczu, w czasach gdy okoliczne miejscowości należały do cystersów ze Szczyrzyca. Lecznicze właściwości wód udowodniono jednak dopiero w XVIII w., a uzdrowisko rozwinęło się w XIX w., dzięki rodzinie Zubrzyckich, która nadała mu klimat szwajcarskich kurortów. Pod koniec XIX w. powstał tu Zakład Leczenia Dzieci Chorych na Gruźlicę (trzeci w Europie), który działał nawet podczas wojny. Od tej pory Rabka zasłynęła jako uzdrowisko dla dzieci i jest tak do dzisiaj. Duży wpływ na to miał także utworzony tu Park Rozrywki Rabkoland.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Autobus

  • Gliwice - Katowice - Kraków - Rabka-Zdrój (Flixbus - https://www.flixbus.pl/)
  • Kraków - Rabka-Zdrój (Telesfor - https://www.telesfor.com.pl/)
  • Zakopane - Rabka-Zdrój (Flixbus - https://www.flixbus.pl/)
  • Łódź - Rabka-Zdrój (Flixbus - https://www.flixbus.pl/)

Kolej

Transport własny: 

KRAKÓW - RABKA-ZDRÓJ:

W drodze do Rabki- Zdrój

Myślenice - Sanktuarium Matki Boskiej Myślenickiej

Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Rabka-Zdrój - warto zajrzeć do Rabkolandu i poza zabawą zobaczyć Muzeum Orderu Uśmiechu i Muzeum Rekordów i Osobliwości. W Rabce znajduje się też Muzeum Górali i Zbójników, w którym prowadzone są ciekawe warsztaty oraz drewniany kościół z siedzibą Muzeum im. Władysława Orkana. Warto pospacerować też po Parku Zdrojowym i odwiedzić zlokalizowaną tam tężnie solankową.

Chabówka - Skansen Taboru Kolejowego i pociągi retro

Nowy Targ - to stolica Podhala, kryje w sobie wiele zabytków związanych z kulturą górali. Organizowane są tu słynne targowiska i ponoć można zjeść najlepsze lody w okolicy. 

Ludźmierz - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala

Łopuszna – podhalańska wieś z Domem Pamięci Ks. Józefa Tischnera

Kościół Michała Archanioła w Dębnie - gotycki, drewniany kościół wpisany na listę UNESCO.

Gorczański Park Narodowy  - piękne trasy górskie chronione przez Park Narodowy.

Poręba Wielka - Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego

Turbacz - najwyższy szczyt Gorców, z którego oglądać można Tatry.

Sucha Beskidzka - piękny renesansowy zamek i słynna Karczma Rzym.

Termy: Chochołowskie, Szaflary, Gorący Potok, Bukowina, Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, 

Szlak Architektury Drewnianej: Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Krzeczowie, Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni, Kościół św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, Kościół św. Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Dobrej, Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie, Kościół św. Antoniego w Sieniawie, Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Spytkowicach.

Unikatowe

Do Rabki warto przyjechać z dziećmi, ponieważ to im dedykowane jest to uzdrowisko, choć dorośli też oczywiście znajdą tu coś dla siebie. Warto spróbować wielu dziecięcych atrakcji: zabawy w Rabkolandzie czy specjalnie dla nich przygotowanych warsztatów. Niezwykle ciekawą atrakcją są też Pociągi Retro kursujące z Chabówki. Będąc w Rabce, koniecznie trzeba wybrać się w Gorce - szlaki mają różny stopień trudności, a także do Gorczańskiego Parku Narodowego, który chroni piękną przyrodę. Warto też poznać tradycję górali gorczańskich na różnorakich imprezach regionalnych, a także spróbować gorczańskiej kuchni — pyszne dania serwowane są na przykład w bliskiej Ochotnicy.

Uzdrowisko Rabka- Zdrój

W Rabce Zdrój leczy się wodą leczniczą, ale i klimatem oraz okoliczną przyrodą. Wśród zabiegów jest oczywiście picie wody, kąpiele solankowe, inhalacje, stosowana jest fizjoterapia, kinezyterapia, terapia światłem i masaże. W Rabce wykonywane są też różne specjalistyczne zabiegi zalecane przez lekarzy, ale poleca się także spacery po okolicznych lasach i górach. Leczy się tu dzieci z chorobami kardiologicznymi i nadciśnieniem (kardiologia), z chorobami dróg oddechowych, astmą oskrzelową, alergiami, schorzeniami reumatologicznymi, schorzeniami ortopedyczno-urazowymi, cukrzycą i otyłością. Osoby dorosłe w Rabce znajdą pomoc przy chorobach kardiologicznych i nadciśnieniu, chorobach układu oddechowego, naczyń obwodowych, schorzeniach reumatologiczne i ortopedyczno-urazowych, a także cukrzycy i otyłości.

Cenne porady
  • Zdecydowanie więcej atrakcji czynnych jest tutaj, gdy jest ciepło. Rabkę- Zdrój warto więc odwiedzić latem i jesienią, gdy przyjemnie wypoczywa się w Parku Zdrojowym czy spaceruje po gorczańskich szlakach. Jednak fani sportów zimowych także znajdą tu coś dla siebie. Dzieci z kolei ucieszy śnieg, którego często brakuje w centralnej i północnej Polsce.
  • W czerwcu w Rabce odbywa się Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, a w lipcu Rabka Festival
  • Do Rabki-Zdrój warto wybrać się z dziećmi, leczy się tu między innymi otyłość - problem coraz bardziej powszechny u dzieci
  • Planując górskie wędrówki warto zabrać dobre buty i kije trekkingowe.
  • Choć lata bywają tu słoneczne, to trzeba przygotować się na nagłe ochłodzenie czy deszcz. Zimą temperatura może być naprawdę niska i śniegu będzie tu więcej niż w pobliskim Krakowie.

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Obiekty turystyczne

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.