Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie
...
...
...

Szczawnica

Dzień Dobry TVN

Szczawnica

Co warto wiedzieć o Szczawnicy?

Szczawnica to miejscowość leżąca nad potokiem Grajcarkiem oddzielającym Beskid Sądecki od Pienin. Choć duża część miasta leży w Beskidzie to budowa geologiczna i rzeźba terenu przypomina bardziej Pieniny, szczególnie w tych miejscach, z których tryskają szczawnickie wody. To wodom, nazywanym przez górali szczawami (stąd nazwa miasta), Szczawnica zawdzięcza swoją funkcję uzdrowiskową. Symbolem miasta jest też Dunajec - górska rzeka tworząca piękny pieniński przełom. Na urok miasta składa się pienińska przyroda i architektura nawiązująca do szwajcarskich kurortów. Szczawnicę, jednym z najpiękniejszych Polskich uzdrowisk, uczynił Józef Szalay - najbardziej znany właściciel miasta.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Autobus: 

  • Kraków - Szczawnica (A.Langowski - http://szczawnica-krakow.pl/)
  • Kraków - Szczawnica (Didi trans - http://diditrans.pl/)
  • Kraków - Szczawnica (Sioło-Trans - http://www.siolatrans.pl/)
  • Katowice - Kraków - Nowy Targ - Szczawnica (www.flixbus.pl)

Transport własny: 

KRAKÓW - SZCZAWNICA:

W drodze do Szczawnicy

Rabka Zdrój - uzdrowisko dedykowane dzieciom. Znajduje się tu Park Rozrywki Rabkoland i Muzeum Górali i Zbójników. 

Chabówka - wioska ze Skansenem Taboru Kolejowego. Okazjonalnie kursują stąd pociągi retro.

Nowy Targ - podhalańskie miasteczko z pięknym kościołem świętej Anny, regionalnym targiem i pysznymi lodami!

Ludźmierz - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala.

Łopuszna - podhalańska wieś z Domem Pamięci Ks. Józefa Tischnera.

Grywałd - drewniany kościół św. Marcina z XV wieku (Szlak Architektury Drewnianej).

Krościenko nad Dunajcem - miejscowość na styku Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. 

Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Palenica - niezbyt wysoki szczyt, na który prowadzi kolejka. Z góry rozpościerają się piękne widoki i znajduje się tam wiele atrakcji, zarówno zimowych, jak i letnich oraz punkty gastronomiczne. 

Promenada nad Grajcarkiem - piękny deptak prowadzący nad potokiem wśród pienińskich szczytów.

Zabudowa uzdrowiskowa - przepiękna, typowa dla Szczawnicy architektura widoczna w wielu budynkach np. drewnianej willi Englander.

Plac Dietla - leżą przy nim najważniejsze obiekty uzdrowiska - Dom Zdrojowy, czy Pijalnia wód “Jan”.

Spływ Dunajcem - to jedna z największych atrakcji miasta, spływ prowadzony jest przez prawdziwego Flisaka. 

Ścieżka wzdłuż Dunajca - prowadzi do granicy słowackiej, do Czerwonego Klasztoru. Po drodze można zobaczyć Pawilon Przyrodniczy. Dostępna dla pieszych i rowerzystów. 

Pieniński Park Narodowy - to niesamowita przyroda i geologia. Piękne Szlaki prowadzą na Trzy Korony, Sokolicę, przez Wąwóz Szopka, czy na Zamek św. Kingi. 

Muzeum Pienińskie - warto zobaczyć wystawę poświęconą historii uzdrowiska i góralom pienińskim.

Jaworki i Szlachtowa - to najbardziej na zachód wysunięte miejscowości zamieszkiwane przez Łemków. W Szlachtowej znajduje się Muzeum Pienińskie. Z obu miejscowości prowadzą szlaki w Małe Pieniny i Rezerwaty Przyrody.

Wąwóz Homole - jeden z najpiękniejszych Rezerwatów w Pieninach.

Małe Pieniny - pasmo Pienin rozciągające się na wschód od Szczawnicy, z najwyższym pienińskim szczytem - Wysoką. Można stąd oglądać piękne widoki na Pieniński PN.

Rezerwat Biała Woda  - to rezerwat chroniący piękne formacje skały i pozostałości po mieszkających tu Łemkach.

Pieniny Spiskie - to najniższa i najspokojniejsza część Pienin o bardzo sielskich krajobrazach. 

Unikatowe

Unikatowych rzeczy w Szczawnicy jest dużo. Koniecznie trzeba przyjrzeć się szczawnickiej architekturze, to dzięki niej uzdrowisko porównywane jest do szwajcarskich kurortów. Koniecznie trzeba też poznać górali pienińskich. Choć czerpią z tradycji podhalańskich i spiskich, to przez wieki wykształcili swoją, unikatową kulturę. Warto zobaczyć ekspozycję w Muzeum Pienińskim i wybrać się na jedną z licznych imprez regionalnych lub poznać prawdziwego flisaka na spływie Dunajcem. Koniecznie trzeba też doświadczyć bliskości pienińskiej przyrody. Szczawnica graniczy z Pienińskim Parkiem Narodowym przepełnionym różnorakimi gatunkami roślin i zwierząt. Warto wybrać się na szlak, niekoniecznie ten najpopularniejszy, by podziwiać kolorowe kwiaty, zioła i inne rośliny.

Uzdrowisko Szczawnica

W Szczawnicy występują wody wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo - jodowe, bromkowe i borowe. Leczy się tu głównie choroby układu oddechowego (m.in. alergie, astmę czy przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych) oraz choroby układu ruchu (choroby kręgosłupa, reumatyczne, zapalenia stawów). Zaleca się picie wody z licznych źródeł, popularne są także kąpiele, inhalacje oraz okłady parafinowe i borowinowe. Wśród zabiegów jest też fizjoterapia, krioterapia i klimatoterapia, czyli leczenie klimatem górskim. To właśnie klimat Pienin i ich przyroda wpływają na popularność uzdrowiska. W zależności od stanu zdrowia zalecane są spacery pienińskimi ścieżkami czy choćby przebywanie w Parku Zdrojowym.

Cenne porady

 

  • W Szczawnicy można znaleźć różne atrakcje przez cały rok! W zimie warto skorzystać z możliwości uprawiania sportów zimowych, a latem ze sportów wodnych i uroków górskich wędrówek. Wysoki sezon to z pewności zima i lato. Jednak Pieniny przyciągają także wiosną, kiedy zakwitają kolorowe kwiaty oraz jesienią, gdy góry przybierają złote barwy.
  • Szczawnica leży w górach. Nie zapomnij zatem zabrać ze sobą sportowego ubrania oraz wygodnych butów. Wybierając się na liczne koncerty i wydarzenia kulturalne przyda się też coś bardziej eleganckiego.
  • Warto zabrać ze sobą kije trekkingowe lub rower, lub pomyśleć o wypożyczeniu takich sprzętów.
  • Pieniny to góry licznie odwiedzane, zarówno przez miejscowych, jak i przyjezdnych, warto rozważyć mniej popularne szlaki lub wybrać się w góry w środku tygodnia.

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.