Oferta turystyczno-rekreacyjna Gminy Rabka-Zdrój jest ukierunkowana głównie na zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, czyli jednej z ważniejszych grup odwiedzających uzdrowisko. Nie należy jednak zapominać, że Rabka-Zdrój powinna także stanowić miejsce atrakcyjne dla szerszej grupy odbiorców, tym bardziej, że taki potencjał istnieje. W Rabce-Zdroju można spędzać czas aktywnie (latem - szlaki piesze i rowerowe, jazda konna, zimą - narty, łyżwy, sanki), można także poznawać historię regionu oraz jego tradycję (szlak architektury drewnianej, pracownie garncarskie, malowanie na szkle, pracownie lutnicze). Specyfika Rabki-Zdroju, określanej miastem dzieci, narzuca także profil atrakcji: Teatr Lalek Rabcio, Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland oraz liczne imprezy adresowane do dzieci pozwalają na atrakcyjne zagospodarowanie czasu wolnego.
Zgodnie z zapisami Planu Rozwoju Uzdrowiska Rabka-Zdrój na lata 2016-2023 Rabka-Zdrój jest ośrodkiem o wybitnych walorach turystyczno-uzdrowiskowych. Atutem uzdrowiska, jakim jest Rabka-Zdrój, jest klimat, zasoby wód mineralnych i walory krajobrazowo-turystyczne. Jednocześnie przekształcenia Rabki z okresu PRL doprowadziły do rozwoju funkcji wypoczynkowych, co z kolei przyczyniło się do szeregu negatywnych przekształceń funkcjonalno-przestrzennych. Szczególnie intensywnym przekształceniom uległa (i nadal ulega) strefa centralna miasta wraz z otaczającymi go terenami, co miało i ma znaczący wpływ na utratę tożsamości Rabki jako miejscowości o tradycjach góralskich i cechach uzdrowiskowych. Dominujące stały się natomiast rozwiązania uniwersalne, charakterystyczne dla większości polskich miast. Zjawiskom tym równolegle towarzyszyły procesy degradacji starej, zabytkowej substancji uzdrowiskowej.
Obecnie Rabka-Zdrój staje przed wyzwaniem ponownego zdefiniowania swoich funkcji i wyznaczenia kierunków rozwojowych na najbliższe lata. Wydaje się, że zarówno zasoby własne (walory turystyczno-uzdrowiskowe oraz tradycja miejsca), a także obserwowane trendy - tak światowe, jak i coraz powszechniej obecne w Polsce - które coraz większą wagę i środki przykładają do zdrowego, aktywnego trybu życia oraz profilaktyki zdrowotnej sprawiają, iż dominująca funkcja turystyczno-uzdrowiskowa Rabki-Zdroju w najbliższych latach nie podlega żadnej dyskusji. Pytaniem jest jedynie, w jaki sposób rozwijać Gminę, by sprostała ona już nie tylko polskiej, ale i europejskiej konkurencji i z rywalizacji tej wyszła zwycięsko.
Rabka-Zdrój winna zatem nastawić się na przygotowanie atrakcyjnej, innowacyjnej i konkurencyjnej oferty obejmującej usługi leczniczo-profilaktyczno-rehabilitacyjne, turystyczno-wypoczynkowe, sportowo-rekreacyjne, kulturalne i inne, które pozwolą jej w przyszłości na efektywny rozwój.
W trakcie prac nad ww. dokumentem wyróżniono następujące bariery wzrostu, które powinny zostać zlikwidowane tak, aby zapewnić harmonijny, a zarazem dynamiczny rozwój Rabki-Zdroju, w szczególności poprzez działania, które utrwalą wizerunek Uzdrowiska jako miejsca bogato obdarowanego przez naturę, zadbanego, czystego ekologicznie z bogatą infrastrukturą uzdrowiskową, rekreacyjną i kulturalną:
Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.
Zaakceptuj i kontynuuj.