Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna
...
...

POTENCJAŁ GOSPODARCZY GMINY

Na terenie Gminy Krynica-Zdrój obserwuje się rozwój sektora turystyki skierowanej do osób niepełnosprawnych, które zaczynają być postrzegane jako rosnący rynek konsumentów, którym należy zapewnić odpowiednie warunki do uprawiania turystyki. Stworzenie warunków ułatwiających podróżowanie i korzystanie z infrastruktury turystycznej osobom niepełnosprawnym jest istotne z punktu widzenia ekonomicznego i społecznego i stanowi niewykorzystany potencjał Gminy. Krynica-Zdrój ma potencjał, by przygotowywać zintegrowaną ofertę leczniczo-rekreacyjną dla osób z niepełnosprawnością i kreować wizerunek kurortu bez barier. W Krynicy-Zdroju dominują dwie grupy klientów - z jednej strony seniorzy, oczekujący usług przyjaznych wiekowi, z drugiej młodzi, aktywni ludzie, poświęcający wiele czasu swojej pracy i oczekujący szybkiej regeneracji sił. Wymusza to zmiany w podejściu do lecznictwa uzdrowiskowego, polegające na odchodzeniu od typowego lecznictwa sanatoryjnego na rzecz zabiegów typu wellness czy też SPA.

Ponadto pobyty lecznicze ulegają skróceniu, a kuracja jest wspomagana turystyką aktywną i kulturową. Przeważają wyjazdy weekendowe i kilkudniowe, które w krótkim czasie powinny pozwolić „naładować akumulatory”. Oznacza to potrzebę unowocześnienia i rozbudowy infrastruktury w szczególności w zakresie:

  • wyznaczania nowych szlaków turystycznych i przyrodniczych – całorocznych, z możliwością uprawiania różnych form aktywności (biegi, narty, rowery, spacery, jeździectwo, pływanie);
  • rozbudowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej: boisk, sal do ćwiczeń, siłowni na otwartym powietrzu, a także oferty bardziej specjalistycznej, np. pól golfowych, kortów tenisowych, ścianek wspinaczkowych);
  • konsekwentnego podnoszenia jakości terenów zielonych, szczególnie o charakterze parków zdrojowych;
  • rozbudowy typowych urządzeń uzdrowiskowych, w tym np. ścieżek zdrowia;
  • porządkowania przestrzeni publicznych będących wizytówka uzdrowiska;
  • wzmacniania i rozbudowy nowych przestrzeni wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych;
  • rewitalizacji zabytkowych willi na cele hotelowe, rekreacyjne i gastronomiczne;
  • dalszego porządkowania, modernizacji i rewaloryzacji historycznej infrastruktury o charakterze uzdrowiskowym.

Biorąc pod uwagę trendy na rynku turystycznym i walory naturalne uzdrowiska, Krynica-Zdrój ma silną przewagę konkurencyjną, ponieważ dysponuje rozpoznawalną marką, ma swoją tożsamość i wizerunek. Obraz kurortu, jako enklawy dla schorowanych seniorów powoli odchodzi do lamusa, a miejscowości uzdrowiskowe stają się nowoczesnymi ośrodkami leczniczo-rekreacyjnymi, nastawionymi nie tylko na świadczenie usług medycznych, ale także profilaktykę zdrowotną i aktywny wypoczynek.

Obecnie Krynica-Zdrój stoi przed koniecznością podejmowania innowacyjnych, kreatywnych działań, jednocześnie głęboko zakotwiczonych w tradycji i kulturze, tak aby kreować nowoczesny wizerunek miejscowości,  do której jedzie się po zdrowie i ruch, dobre samopoczucie i radość, przyrodę i kulturę, urodę i sylwetkę.

Szansą rozwojową uzdrowiska jest zintegrowanie usług łączących nowoczesną ofertę SPA oraz wellness z potencjałem przyrodniczo-kulturalnym, a także budowa renomy zdrojowiska jako wiodącego ośrodka w kraju w tym zakresie. Kolejną szansą rozwoju uzdrowiska, a jednocześnie niewykorzystanym w pełni potencjałem, jest szeroko pojęta turystyka w interesach (biznesowa, kongresowa i handlowa), która jest jedynym z najszybciej rozwijających się typów turystyki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Turystyka biznesowa i uzdrowiskowa mają wiele cech wspólnych, takich jak: duże uzależnienie uczestników od zleceniodawców i organizatorów pobytu, mały wpływ na miejsce, termin, czas trwania i program pobytu, poziom świadczonych usług. Jedna i druga forma turystyki podlega niewielkim wahaniom sezonowym – w tym zakresie wzajemnie się uzupełniają. Imprezy biznesowe trwają do kilku dni oraz odbywają się w ramach pracy, wyjazdy w celach zdrowotnych od kilku do kilkunastu dni i w czasie wolnym od pracy.

Turystyka biznesowa jest szansą na pełniejsze wykorzystanie bazy turystycznej w uzdrowiskach poza sezonem wakacyjnym i w tzw. dni robocze, kiedy turyści weekendowi pracują. Dla dalszego rozwoju turystyki biznesowej w Krynicy-Zdroju konieczna jest modernizacja bazy hotelowej, a także unowocześnianie zaplecza audytoryjnego, tak, aby spełniało wymogi podczas organizacji kongresów, szkoleń czy spotkań biznesowych. Rozwijanie infrastruktury i oferty przemysłu spotkań tzw. MICE (z ang. Meetings, Incentives, Conferences & Events) może stać się ważnym kołem napędowym krynickiej gospodarki.

Podziel się z rodziną i przyjaciółmi

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.