Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna

WALORY TURYSTYCZNE I POTENCJAŁ TURYSTYCZNY GMINY

 

Źródło: Mapy Google z dnia 21.01.2021.

Do najważniejszych atrakcji turystycznych całego Krakowa należą:

  1. Wawel - w Katedrze Królewskiej na przestrzeni wieków było wiele koronacji, pogrzebów i pochówków monarchów i mocodawców Polski. Jest to trzeci kościół w tym miejscu, konsekrowany w 1364 roku. Oryginał został założony w XI wieku przez króla Bolesława I Chrobrego i zastąpiony romańską budowlą około 1140 roku. Kiedy spłonął on w 1305 roku, zachowała się tylko krypta. D atrakcji należy tu: Krzyż, Kaplica Zygmunta, Dzwon Zygmunta, Krypta Św. Leonarda i Krypty Królewskie.
  2. Kościół Mariacki - z widokiem na Rynek Główny, ten efektowny ceglany kościół, znany po prostu jako Mariacki, zdominowany jest przez dwie wieże o różnej wysokości. Pierwszy kościół został tu zbudowany w 1220 roku, a po jego zniszczeniu w czasie najazdu tatarskiego rozpoczęto budowę bazyliki.
  3. Ołtarz Wita Stwosza - ozdobne wnętrze jest bogato zdobione w różne style i kolory. Uwagę zwraca jednak monumentalny ołtarz, wyrzeźbiony w lipowym drewnie przez Veit Stoss w latach 1477-1489.
  4. Podziemia rynku - wystawa prezentuje wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w latach 2005-2010. Stojąc na bruku historycznego krakowskiego rynku, łatwo byłoby ominąć archeologiczną budowlę o powierzchni 4000 metrów kwadratowych i najnowocześniejszą multimedialną ekstrawagancję, która znajduje się zaledwie kilka metrów pod ziemią. Archeolodzy dotarli nawet 5 metrów pod krakowski Rynek Główny. Dzięki ich pracy znaleziono 11 000 eksponatów. Związane są z handlem solą, ołowiem i miedzią oraz starożytnym życiem codziennym Krakowa.
  5. Wieża ratuszowa - jest to gotycka Wieża z XV wieku, położona przy Rynku Głównym w Krakowie. Ma 70 metrów wysokości. Niegdyś należała do głównych budynków administracyjnych Krakowa, dziś jest raczej atrakcją turystyczną z tajemniczą architekturą i ciekawą atmosferą.
  6. Sukiennice - jest to wielka hala targowa wybudowana w XIII wieku i sukcesywnie rozbudowywana w kolejnych latach. Położona jest w samym sercu Rynku Głównego w Krakowie. Na pierwszym piętrze znajduje się oddział Muzeum Narodowego.
  7. Smocza jama - wapienna jaskinia pod Wawelem. Jest to jedna z najsłynniejszych krakowskich atrakcji związanych z XIII-wieczną legendą Smoka Wawelskiego. Według opowiadań w jaskini, wchodzącej obecnie w skład kompleksu Wawelskiego Zamku, mieszkał kiedyś okrutny smok. Terroryzował miasto przez wiele miesięcy, wymagając cotygodniowych darów w postaci bydła. Jeśli mieszkańcy miasteczka nie zapewnią wymaganej liczby zwierząt, smok będzie spalać i pożreć ludzi.  W 1972 roku dla upamiętnienia istoty przy wejściu do jaskini umieszczono rzeźbę Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego. Jaskinia ma długość 270 metrów, a zwiedzający mogą zwiedzić 81 metrów.
  8. Aleja Elvisa Presleya - istnieją tysiące pomników ku czci Króla Rock and Rolla, ale żaden z nich nie jest taki jak ten w krakowskim parku miejskim.
  9. Stara synagoga - jedna z najstarszych synagog w Polsce, wybudowana około XV wieku. Do II wojny światowej była centralną synagogą. Od 1958 roku jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Turyści mogą zobaczyć przedmioty sztuki ceremonialnej.
  10. Synagoga Remuh - Jest to jedyna czynna synagoga w Krakowie. Do tego miejsca przyjeżdżają Żydzi z całego świata, aby modlić się nad grobem Rabina Mojżesza Isserlesa, w skrócie Remuh.
  11. Muzeum farmacji - Posiada kolekcję 22 000 egzemplarzy, w której skład wchodzi stary sprzęt laboratoryjny, rzadkie instrumenty farmaceutyczne, beczki, książki i dokumenty medyczne.
  12. Bunkier Sztuki - w Bunkrze Sztuki znajdują się trzy piętra dzieł współczesnych, od młodych polskich artystów lokalnych po nazwiska międzynarodowe. Są tu umieszczone fotografie, obrazy, prace multimedialne.
  13. Kościół św. Wojciecha - Ten maleńki kościółek z pewnością warto odwiedzić, jeśli jesteś na Rynku Głównym w Krakowie. Jest mały, ale zachwycający i z niesamowitym sufitem. Obrazy wokół kopuły zostały pięknie odrestaurowane.
  14. Muzeum Witraż – można się tu dowiedzieć jak powstają witraże polskich kościołów, pałaców czy rezydencji.
  15. Pomnik Grunwaldzki - jak większość krakowskich dzieł, oryginał został w czasie wojny dość mocno zniszczony. Ale ten bardzo duży i uderzający pomnik został przebudowany blisko jego dawnej świetności i odsłonięty w 1976 roku.
  16. Historyland - nowoczesny sposób poznawania polskiej historii. Historia ożywa. Całkowicie niesamowite i pouczające doświadczenie. Wystawy lego są bardzo dobrze wykonane, a informacje w nich zawarte są bardzo pouczające.
  17. Dom Jana Matejki - małe muzeum poświęcone polskiemu artyście Janowi Matejce. Pochodził on z Krakowa i był jednym z najważniejszych polskich artystów. W tym domu zachowało się jego życie, niektóre jego obrazy i meble. 
  18. Kościół Franciszkanów - to, że jest to kościół, w którym Jan Paweł II oddawał cześć przed zostaniem papieżem, czyni go naprawdę wyjątkowym. Kościół wydaje się być zawsze pełen wiernych.
  19. Papieski tramwaj - Tramwaj nr 8 zwany jest potocznie „papieskim", bo jadąc z Bronowic ulicami: Franciszkańską, Dominikańską, św. Gertrudy, Stradom, Krakowską, Kalwaryjską, Wadowicką i Zakopiańską – łączy najczęściej odwiedzane miejsca związane z Janem Pawłem II w centrum miasta (np. Pałac Biskupów krakowskich, katedrę na Wawelu) z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach. Tramwaj przejeżdża również przez urokliwe miejsca Kazimierza i Podgórza.
  20. Tramwaj wodny - Dla uatrakcyjnienia zwiedzania miasta i połączenia obiektów leżących na szlakach turystycznych wzdłuż Wisły, uruchomiono Krakowski Tramwaj Wodny. Tramwaj kursuje od 1 maja do 30 września codziennie w godz. 10.00-18.45. Rejsy Tramwaju Wodnego są obsługiwane przez jednostki pływające mogące pomieścić do 12 pasażerów oraz statek zabierający jednorazowo do 90 pasażerów. Wszystkie jednostki umożliwiają przewiezienie roweru, niektóre są również przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Długość szlaku turystycznego wynosi ok. 10 kilometrów i obejmuje 13 przystanków. Przystanki końcowe znajdują się w pobliżu Galerii Kazimierz oraz przy klasztorze oo. Benedyktynów w Tyńcu.
  21. Ulice Starego Miasta - w XIV wieku Kraków miał 42 nazwane ulice. Najwcześniej wymienia się w dokumentach: Grodzką, Wiślną, Floriańską, Bracką, Sławkowską. Nazwy ulic aż do początku XIX wieku wymyślali spontanicznie mieszkańcy miasta, kierując się głównie topografią i tradycją.
  22. Żydowski Kazimierz - Krakowski Kazimierz jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Żydzi pojawili się na Kazimierzu w połowie XIV w. i do początku XIX w. mieszkali na terenie „żydowskiego miasta", zamkniętego w obrębie dzisiejszych ulic Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. Była to autonomiczna enklawa – Żydzi rządzili się w niej samodzielnie – nad sobą mieli tylko króla, w którego imieniu władzę sprawował wojewoda krakowski.
  23. Fortyfikacje - Kraków jest jednym z niewielu miast Europy, w którym obok prawie kompletnie zachowanej twierdzy austriackiej (Twierdza Kraków), przetrwały też i starsze obiekty architektury obronnej: resztki średniowiecznych murów miejskich, obwarowania wzgórza wawelskiego oraz fortyfikacje z czasów insurekcji kościuszkowskiej (XVIII w.).
  24. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema - Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”, zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”.

Atrakcje turystyczne w okolicy Swoszowice:

  • Mogilany– dwór renesansowy z XV w. Siedziba drukarni z 1567 r., w której drukowano dzieła Mikołaja Reja, obecnie na tym miejscu mieści się klasycystyczny pałac z początku XIX w. – Ośrodek konferencyjny Polskiej Akademii Nauk. Kościół z 1604 r., rozbudowany w XIX w. Dwór z XVIII w. 
  • Tyniec– Opactwo Benedyktynów, gotycki kościół klasztorny z XV w., romański budynek klasztorny z gotyckimi krużgankami z XV w. Park geometryczny z XVIII w. z tarasami. 
  • Wieliczka– Kopalnia Soli od XII w. – atrakcja turystyczna rangi światowej, zabytek ujęty listą Dziedzictwa Światowego UNESCO. Labirynt komór, wyrobisk i korytarzy. Muzeum Żup Krakowskich. Zabytkowe kościoły św. Klemensa i św. Sebastiana. 
    Gaj – Kościół zabytkowy z drugiej połowy XV w., rozbudowany w XIX w. Budynek dworski z fundamentami z XVIII w.
  • Głogoczów– Lamus dworski z XVIII w. oraz kościół z 1812 r. 
  • Lusina– Dwór z 1688 r. Resztki parku zdrojowego z okazałymi, starymi dębami. 
  • Droginia– Dwór z XVIII w. oraz park krajobrazowy.
  • Wrząsowice– dwór z XVIII w. Zabytkowy park ozdobny i krajobrazowy.

Podziel się z rodziną i przyjaciółmi

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.