Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna

Kopiec Piłsudskiego

Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego
Kod QR
Scannen Sie den Code in der App


W Krakowie znajduje się aż pięć kopców! Kopiec Piłsudskiego jest najwyższym i najtrudniej dostępnym z wszystkich. Warto tu jednak dotrzeć. Usypany jest na szczycie Sowińca, w Lesie Wolskim, na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazu. Z góry rozpościerają się piękne widoki na park, miasto, Wisłę i okolice. Jego całkowita wysokość to 35 m. Na szczyt prowadzą łagodne ścieżki wijące się dookoła kopca. Aby do nich dotrzeć, trzeba przespacerować się leśnymi ścieżkami Lasu Wolskiego prowadzącymi z okolic Zoo, alei Kasztanowej lub ulicy Zakamycze.

Budowę kopca rozpoczęto w 6 sierpnia 1934 r., a zakończono 3 lata później. Miał być pomnikiem walki narodu o niepodległość. Gdy w 1935 r. zmarł Józef Piłsudski, kopiec nazwano jego imieniem, wszak był dowódcą Legionów Polskich walczących o niepodległość i przywódcą odrodzonego narodu. Kopiec usypano z ziemi ze wszystkich pól bitewnych I Wojny Światowej i powstań narodowych, na których walczyli Polacy. Podczas odnowy kopca, w 1981, u jego podnóża złożono ziemię z pól bitewnych II Wojny Światowej — wtedy to kopiec nazwano Mogiłą Mogił. Zarówno w trakcie II Wojny Światowej, jak i lat powojennych władze chciały zniszczyć pomnik, na szczęście nie udało się tego zrobić doszczętnie, a Komitet Opieki Kopca czuwa nad jego odnową i remontami.

Pod Kopcem Piłsudskiego znajduje się piękna polana — jedna z największych w lesie Wolskim - Polana na Sowińcu. Są tam ławeczki, wiata i plac zabaw. Okolice to też liczne, malownicze szlaki spacerowe i ścieżki rowerowe.

Podziel się z rodziną i przyjaciółmiOrt

GMINA: Swoszowice (Kraków)

ADRES: Kraków - Wola Justowska

GPS: 50°03'36.1"N 19°50'49.9"E

MAPA: Mapa

Kontakt

Öffnungszeiten

czynny całą dobę

Rückzahlung

darmowy

Dauer

1 h  (wejście ok. 15 - 25 min)

Entfernung vom Zentrum

17 km

Der nächste Parkplatz

Parking Zoo - Kukułcza 1, 30-232 Kraków

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.