Torfowisko Baligówka to jedno z największych torfowisk w Europie, obszar objęty jest ochroną w ramach programu Natura 2000. Torfowisko położone jest w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, pomiędzy Czarnym Dunajcem i Piekielnikiem. Jego historia sięga 11 tysięcy lat wstecz. Wtedy to, po ustąpieniu lodowca, w kotlinie pozostały młaki i rozlewiska, które stopniowo były zamulone przez niesione wodą osady i zarastały, w dużym stopniu mchem torfowcem, z którego, po obumarciu, tworzył się torf. Do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku w miejscu tym wydobywano torf, dlatego rozmiary torfowiska są dużo mniejsze niż jeszcze kilkaset lat temu. Dziś jest to zakazane, a my możemy cieszyć się bogatą, charakterystyczną dla torfowisk fauną i florą. Występuje tu wiele rzadkich gatunków.
Torfowisko najlepiej eksplorować na ścieżce edukacyjnej, która zaczyna się przy Bacówce Baligówka. Ścieżka ma około 3 km. Specjalnie przygotowane tablice przedstawiają proces tworzenia się torfu i najciekawsze gatunki roślin i zwierząt. Uwaga — weźcie ze sobą dobre obuwie, teren jest podmokły, szczególnie jeśli kilka dni wcześniej padało.
Ciekawą atrakcją tuż przy ścieżce jest Zagroda Edukacyjna - Bacówka Baligówka. Gospodarze prowadzą zajęcia dydaktyczne o historii pasterstwa na Podhalu, opowiadają o zawodzie bacy i juhasa i pokazują, jak robi się oscypek. Można tam także kupić regionalne sery.
GMINA: Czarny Dunajec
ADRES: 34-470 Czarny Dunajec
SZCZEGÓŁY DOJAZDU: początek ścieżki edukacyjnej znajduje się przy Bacówce stojącej przy drodze nr 957, około 4 km od Czarnego Dunajca w stronę Piekielnik
GPS: 49°42'97"N 19°87'4"E
TELEFON: Bacówka Baligówka - 501 816 189
czynne całą dobę
darmowe
2-3 h
(Rynek w Czarnym Dunajcu): 4 km
przy Bacówce Baligówka - początek ścieżki edukacyjnej
Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.
Zaakceptuj i kontynuuj.