Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna
...
...
...

Budowa platformy widokowej na szczycie wzgórza Bachledówka

Budowa platformy widokowej na szczycie wzgórza Bachledówka

Opis projektu

Inwestycja obejmuje budowę platformy widokowej na szczycie wzgórza Bachledówka, które stanowi ważne dziedzictwo kulturowe Podhala i skąd rozpościera się wspaniała panorama Tatr. Dodatkowo miejsce to wzbogacone zostanie o tablice edukacyjne opisujące lokalne dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze

Zakres planowanych usług turystycznych i okołoturystycznych

Platforma widokowa umożliwi turystom podziwianie całej panoramy Tatr. Ponadto dzięki tablicom edukacyjnym można będzie dowiedzieć się więcej o lokalnych dziedzictwach kulturalnych, historycznych i przyrodniczych. Obiekt będzie również pełnił miejsce odpoczynku dla turystów podróżujących rowerem po historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlaku wokół Tatr.

Uwarunkowania administracyjne oraz regulacje dotyczące planowania i realizacji planowanej inwestycji

Gmina posiada prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę platformy widokowej. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania przetargowego.

Podaż usług turystycznych na terenie gminy gdzie planowany jest projekt

Projekt jest skierowany do wszystkich grup społecznych i ma służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom jako miejsce rekreacyjno-edukacyjne. Platforma widokowa stanowić będzie atrakcję turystyczną i przyciągnie znaczną liczbę turystów przez cały rok. Dzięki przyjętym rozwiązaniom techniczno-architektonicznym obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Gmina Czarny Dunajec nie posiada obecnie tego typu obiektu, dlatego też jest to bardzo ważna inwestycja ze względu na atrakcyjny turystycznie krajobraz górski i piękne widoki na Tatry, Gorce i Beskid.

Niedobory w zakresie usług i infrastruktury objętej projektem na terenie gminy

Na terenie gminy Czarny Dunajec niedostatecznie rozwinięta jest baza turystyczna i rekreacyjna. Brak jest infrastruktury przy licznych szlakach rowerowych uzupełniającej i wzbogacającej atrakcje turystyczne regionu.

Wpływ realizacji projektu na rozwój turystyki uzdrowiskowej w gminie

W ramach realizacji inwestycji zostanie wybudowana platforma widokowa, która umożliwi rozwój turystyki górskiej i rowerowej na terenie Gminy. To z kolei przełoży się na liczbę odwiedzających Gminę Czarny Dunajec, a w rezultacie korzystających z bazy noclegowej oraz gastronomicznej.

Tereny, na których projekt może być realizowany

Inwestycja realizowana jest na szczycie wzgórza Bachledówka na działkach ewidencyjnych obręb Ratułów 234/4 i 234/3. Wokół platformy widokowej teren zostanie odpowiednio zagospodarowany. Dojazd możliwy będzie drogą asfaltową, jak i nowo budowaną edukacyjną ścieżką rowerową.

Obiekty o potencjale turystycznym, które zostaną wykorzystane przy realizacji projektu lub pomogą w promowaniu projektu

Na Bachledówce znajduje się Klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Ponadto obok budowany jest Dom Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego w postaci nowoczesnego, multimedialnego i interaktywnego muzeum. Na szczycie wzgórza usytuowany jest nowy, komfortowy Hotel Spa „Bachledówka”. Turyści i pielgrzymi licznie odwiedzający to miejsce będą mogli skorzystać z atrakcji turystycznej jaką będzie platforma widokowa.

Bariery ograniczające realizację planowanego projektu

Wysoki wzrost kosztów realizacji inwestycji w 2022 r.

Dane kontaktowe do osób odpowiedzialnych za inwestycje w gminie

Urząd Gminy Czarny Dunajec
ul. Józefa Piłsudskiego 2
34-470 Czarny Dunajec

Referat Budownictwa, tel. 18 26 135 45
Biuro Rozwoju, tel. 18 26 135 38

Podziel się z rodziną i przyjaciółmiStrona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.