Na terenie Gminy Krynica-Zdrój obserwuje się rozwój sektora turystyki skierowanej do osób niepełnosprawnych, które zaczynają być postrzegane jako rosnący rynek konsumentów, którym należy zapewnić odpowiednie warunki do uprawiania turystyki. Stworzenie warunków ułatwiających podróżowanie i korzystanie z infrastruktury turystycznej osobom niepełnosprawnym jest istotne z punktu widzenia ekonomicznego i społecznego i stanowi niewykorzystany potencjał Gminy. Krynica-Zdrój ma potencjał, by przygotowywać zintegrowaną ofertę leczniczo-rekreacyjną dla osób z niepełnosprawnością i kreować wizerunek kurortu bez barier. W Krynicy-Zdroju dominują dwie grupy klientów - z jednej strony seniorzy, oczekujący usług przyjaznych wiekowi, z drugiej młodzi, aktywni ludzie, poświęcający wiele czasu swojej pracy i oczekujący szybkiej regeneracji sił. Wymusza to zmiany w podejściu do lecznictwa uzdrowiskowego, polegające na odchodzeniu od typowego lecznictwa sanatoryjnego na rzecz zabiegów typu wellness czy też SPA.
Ponadto pobyty lecznicze ulegają skróceniu, a kuracja jest wspomagana turystyką aktywną i kulturową. Przeważają wyjazdy weekendowe i kilkudniowe, które w krótkim czasie powinny pozwolić „naładować akumulatory”. Oznacza to potrzebę unowocześnienia i rozbudowy infrastruktury w szczególności w zakresie:
Biorąc pod uwagę trendy na rynku turystycznym i walory naturalne uzdrowiska, Krynica-Zdrój ma silną przewagę konkurencyjną, ponieważ dysponuje rozpoznawalną marką, ma swoją tożsamość i wizerunek. Obraz kurortu, jako enklawy dla schorowanych seniorów powoli odchodzi do lamusa, a miejscowości uzdrowiskowe stają się nowoczesnymi ośrodkami leczniczo-rekreacyjnymi, nastawionymi nie tylko na świadczenie usług medycznych, ale także profilaktykę zdrowotną i aktywny wypoczynek.
Obecnie Krynica-Zdrój stoi przed koniecznością podejmowania innowacyjnych, kreatywnych działań, jednocześnie głęboko zakotwiczonych w tradycji i kulturze, tak aby kreować nowoczesny wizerunek miejscowości, do której jedzie się po zdrowie i ruch, dobre samopoczucie i radość, przyrodę i kulturę, urodę i sylwetkę.
Szansą rozwojową uzdrowiska jest zintegrowanie usług łączących nowoczesną ofertę SPA oraz wellness z potencjałem przyrodniczo-kulturalnym, a także budowa renomy zdrojowiska jako wiodącego ośrodka w kraju w tym zakresie. Kolejną szansą rozwoju uzdrowiska, a jednocześnie niewykorzystanym w pełni potencjałem, jest szeroko pojęta turystyka w interesach (biznesowa, kongresowa i handlowa), która jest jedynym z najszybciej rozwijających się typów turystyki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Turystyka biznesowa i uzdrowiskowa mają wiele cech wspólnych, takich jak: duże uzależnienie uczestników od zleceniodawców i organizatorów pobytu, mały wpływ na miejsce, termin, czas trwania i program pobytu, poziom świadczonych usług. Jedna i druga forma turystyki podlega niewielkim wahaniom sezonowym – w tym zakresie wzajemnie się uzupełniają. Imprezy biznesowe trwają do kilku dni oraz odbywają się w ramach pracy, wyjazdy w celach zdrowotnych od kilku do kilkunastu dni i w czasie wolnym od pracy.
Turystyka biznesowa jest szansą na pełniejsze wykorzystanie bazy turystycznej w uzdrowiskach poza sezonem wakacyjnym i w tzw. dni robocze, kiedy turyści weekendowi pracują. Dla dalszego rozwoju turystyki biznesowej w Krynicy-Zdroju konieczna jest modernizacja bazy hotelowej, a także unowocześnianie zaplecza audytoryjnego, tak, aby spełniało wymogi podczas organizacji kongresów, szkoleń czy spotkań biznesowych. Rozwijanie infrastruktury i oferty przemysłu spotkań tzw. MICE (z ang. Meetings, Incentives, Conferences & Events) może stać się ważnym kołem napędowym krynickiej gospodarki.
Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.
Zaakceptuj i kontynuuj.