Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna
...
...

Krynica-Zdrój

 Dzień Dobry TVN

Krynica-Zdrój

Co warto wiedzieć o Krynicy- Zdrój?

Krynica-Zdrój to najbardziej znane polskie uzdrowisko. Leży w malowniczej Dolinie Kryniczanki pośród gór Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Uzdrowisko posiada walory klimatu podalpejskiego. Wyróżnia je duża liczba dni słonecznych w roku, choć wiosna przychodzi tu dwa tygodnie później niż w Krakowie. Klimat Krynicy i okoliczna przyroda od lat przyciąga tu znane osoby, gościł tu Fredro, Konopnicka, Asnyk czy też Modrzejewska. O każdej porze roku jest tu sporo kuracjuszy, ponieważ miasto zawsze ma coś do zaoferowania. Wiele atrakcji można znaleźć w samym centrum, jak i poza nim. Piękny deptak zachęca do powolnych spacerów po mieście, a nowoczesna Pijalnia do degustacji wód. W zimie Krynica oferuje możliwość uprawiania wielu sportów, ale są też atrakcje dla tych, którzy wolą zostać w centrum i popijać ciepłą herbatę.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Autobus: 

  • Warszawa - Kraków - Nowy Sącz - Krynica-Zdrój (www.flixbus.pl/)
  • Gorlice - Krynica (Voyager - https://www.voyager-transport.pl)
  • Kraków - Brzesko – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój (Szwagropol - www.szwagropol.pl)
  • Piwniczna Zdrój - Krynica-Zdrój (Rafatex - http://www.rafatex.com/rozklad.html)

Kolej: 

  • Kraków - Tarnów - Nowy Sącz - Piwniczna Zdrój - Żegiestów-Zdrój - Muszyna-Zdrój - Krynica-Zdrój (https://rozklad-pkp.pl/)

Transport własny: 

TRASA: BRZESKO - KRYNICA-ZDRÓJ:

W drodze do Krynicy- Zdroju

Pałac Goetz w Brzesku — zabytkowy pałac otoczony pięknym parkiem.

Czchów - małe miasteczko z zabytkowym układem rynku i odrestaurowaną basztą oraz zaporą.

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce - otwarty w lipcu i sierpniu. W środku kawiarnia i kącik dla dzieci.

Tropie - Pustelnia Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta oraz zabytkowy kościół.

Roztoka - Brzeziny - Zabytkowa Osada Młyńska. Można tutaj zobaczyć pracę zabytkowego młyna.

Nowy Sącz z zabytkowym rynkiem, gotycką Bazyliką i ruinami średniowiecznego zamku. Na obrzeżach miasta znajduje się Park Etnograficzny z Miasteczkiem Galicyjskim.

Nawojowa - Pałac Stadnickich z pięknym parkiem.

Łabowa - drewniana Cerkiew Opieki Bogurodzicy.

Kamianna - Pasieka “Barć” i skansen pszczelarski.

Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Krynica-Zdrój - w mieście jest wiele do zobaczenia: deptak, Pijalnia Główna, Muzeum Nikifora, Stary Dom Zdrojowy, Łazienki Borowinowe, Muszla Koncertowa, pomnik Nikifora, kościół zdrojowy, kościół św. Antoniego, Muzeum Zabawek i wiele więcej.

Góra Parkowa - wzniesienie znajduje się w granicach miasta i prowadzą na nie szlaki z Deptaku. Na górze można skorzystać z różnych atrakcji i podziwiać widoki. Dojedziemy tam także kolejką.

Jaworzyna Krynicka - to najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny, prowadzą na nią piękne szlaki, a na górze jest wiele atrakcji i rozpościera się stamtąd piękny widoku. Tutaj też można dostać się kolejką.

Wieża Widokowa na Słotwinach  - to niezwykła drewniana konstrukcja o wysokości 49,5 m, na którą prowadzą ścieżki wśród koron drzew. Nie ma tu stromych schodów ani podejść - to świetna atrakcja nawet dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodzin z małymi dziećmi.

Szlak Architektury Drewnianej: Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku (UNESCO), Cerkiew św. Dymitra w Leluchowie, Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, Kościół Przemienienia Pańskiego w Krynicy-Zdroju, Cerkiew św. Michała Archanioła w Dubnem, Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Muszynce, Cerkiew św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku, Cerkiew św. Dymitra w Złockiem, Cerkiew św. Dymitra w Szczawniku.

Tylicz  - wioska o miejskiej zabudowie z zabytkowym drewnianym kościołem i cerkwią. Warto zwiedzić Muzeum Regionalne i wejść na Tylicką Golgotę (wieża widokowa), a także spróbować wody z tylickich źródeł mineralnych i zobaczyć mofety.

Muszyna-Zdrój  - miasteczko o zabytkowej zabudowie. Nazywane jest Miastem Ogrodów, znajdziemy tu ogrody Sensoryczne, ogrody Biblijne i Magiczny ogród ze stawami rekreacyjnymi. 

Bardejów - małe ale urocze słowackie miasteczko tuż za granicą. 

Stacje narciarskie: Słotwiny, Jaworzyna Krynicka, Tylicz Ski, Master Ski, Dwie Doliny - Muszyna-Wierchomla

Unikatowe

W Krynicy dzieje się naprawdę dużo przez cały rok. Warto tu przyjechać w trakcie różnych Festiwali na przykład Festiwalu Jana Kiepury. Latem w okolicznych drewnianych kościołach odbywają się koncerty w ramach cyklu “Muzyka Zaklęta w Drewnie”. W Krynicy warto wybrać się na jakiekolwiek wydarzenie artystyczne, szczególnie te organizowane w Pijalni Głównej - mają tam piękną oprawę. Miasto żyje wieczorami, jest tu sporo knajpek i często organizowane są imprezy taneczne. Warto też zapoznać się z dziełami Nikifora - słynnego, krynickiego artysty prymitywnego.

Uzdrowisko Krynica- Zdrój

Największym skarbem, Krynicy są wody mineralne. Wody te to szczawy alkaliczne, a ich picie to najpopularniejszy sposób leczenia. Wśród zabiegów są też kąpiele, inhalacje, okłady, fizykoterapia, masaże, światłoterapia, kinezyterapia czy też terapia ultradźwiękami. Zabiegi są różnorodne i dostosowane do potrzeb chorych. Duże znaczenie w leczeniu ma też czyste powietrze i spore zalesienie terenu. Lekarze często rekomendują też spacery po krynickich lasach. W Krynicy leczy się: choroby układu pokarmowego, układu moczowego, narządów ruchu, układu nerwowego choroby kobiece, cukrzycę, choroby układu oddechowego i otyłość.

Cenne porady
  • Fani sportów zimowych, ale też kuligów i biesiad, odnajdą się tu zimą, a ci, którzy wolą cieplejsze miesiące i na przykład wędrówki górskie powinni przyjechać latem lub jesienią.
  • Sporo dzieje się tu w ciągu całego roku, odbywają się przeróżne festiwale i imprezy. Najsłynniejszy to sierpniowy festiwal Jana Kiepury, który spodoba się fanom muzyki. Warto wtedy zabrać ze sobą bardziej eleganckie ubrania. We wrześniu do Krynicy zjeżdżają zaś biznesmeni, politycy i ekonomiści na słynne już w Europie Forum Ekonomiczne, któremu towarzyszy Festiwal Biegowy.
  • Koniecznie trzeba przygotować się na wyjście w góry, wziąć kije trekkingowe i dobre buty — jest tu sporo pięknych szlaków, zalecanych przez samych lekarzy.
  • Krynica-Zdrój to uzdrowisko otoczone górami. Miasto otaczają szlaki o różnym stopniu trudności, na które warto się wybrać. Trzeba wtedy pamiętać o cieplejszych i przeciwdeszczowych ubraniach — pogoda lubi być kapryśna, a zimą przygotować się na niskie temperatury i śnieg, znacznie obfitszy niż w innych częściach Polski.

galería

Lugares interesantes

Obiekty turystyczne

Krynica-Zdrój z lotu ptaka

Noticias

2022-03-15

2021-11-30

Calendario

Próximos Eventos:


cámaras web

Clima

Krynica-Zdrój

Cz
pogoda
9,9 oC
7,0 oC
wiatr 8.1 m/s
Pt
pogoda
9,1 oC
10,6 oC
wiatr 8.71 m/s
So
pogoda
16,9 oC
11,7 oC
wiatr 7.78 m/s
N
pogoda
16,5 oC
13,0 oC
wiatr 6.84 m/s
Źródło danych pogodowych: openweathermap.org na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International licence (CC BY-SA 4.0).

Atracciones

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.