Park Słotwiński zajmuje powierzchnię 6,7 h i przepływa przez niego potok Kryniczanka.
W latach 30-tych XX wieku część parku Słotwińskiego została wydzielona na potrzeby zwierzyńca z sarnami, którego częstym gościem bywał inż. Leon Nowotarski.
Znajduje się tu najstarszy zachowany obiekt w mieście – Pijalnia Słotwinka z 1806 roku. Budynek stał pierwotnie na deptaku stanowiąc pierwszą część krytego deptaku tzw. chińskiej pagody, który zbudowano nad źródłem głównym. W 1863 roku został przeniesiony na obecne miejsce. Źródło „Słotwinka” ma charakter wód szczelinowych, wydobywających się z dna doliny pod niedużym ciśnieniem. Leczy ona przewlekłe nieżyty przewodu pokarmowego, działa przeciwalergicznie i pomaga pozbyć się metali ciężkich z organizmu. Poprzez zawartość wapnia wzmacnia układ kostny, a przez zawartość magnezu łagodzi stany stresowe i nadmierną pobudliwość. Działa też przeciwzapalnie i przeciwuczuleniowo.
W sąsiedztwie Pijalni znajduje się Restauracja Koncertowa z 1870 roku. Drewniana, ażurowa weranda w stylu architektury „szwajcarskiej”, początkowo pełniła funkcję pawilonu koncertowego przy „Słotwince”. W 1989 roku zaadaptowano ją na restaurację.
W centrum Parku Słotwińskiego, w miejscu dawnego kolistego kwietnika, w roku 2019 powstała tężnia solankowa. Tężnia to drewniana konstrukcja wypełniona tarniną, którą obmywa spływająca solanka. Konstrukcja służy jako inhalator dla osób pragnących poprawić stan swoich dróg oddechowych oraz wyleczyć takie schorzenia jak nadciśnienie czy alergie.
ul. Piłsudskiego przy wjeździe do Krynicy-Zdroju
bezpłatne
1,5 km
ul. Stara Droga przy kościele
Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.
Zaakceptuj i kontynuuj.