Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna
...
...
...

Czarny Dunajec

Czarny Dunajec

Co warto wiedzieć o Czarnym Dunajcu?

Czarny Dunajec to gmina, która w 2016 r. uzyskała status ochrony uzdrowiskowej i pretenduje do uzyskania statusu Uzdrowiska. Gmina jest bardzo ciekawa ze względu na położenie w regionie Podhala. Górski klimat, złoża torfu borowinowego i okoliczne atrakcje sprawiają, że jest ciekawą alternatywą dla popularnych tatrzańskich miejscowości. Blisko stąd w góry, do Zakopanego czy na termy. Gmina usytuowana jest pomiędzy Tatrami, Gorcami, a Beskidem Żywieckim, leży nad Dunajcem (dorzecze Bałtyku) i Orawą (dorzecze Morza Czarnego). Przez gminę przebiega więc Europejski Dział Wodny. Zróżnicowane ukształtowanie terenu nadaje jej górski klimat i charakter. Także historycznie i kulturowo Czarny Dunajec związany jest z Podhalem i podhalańskimi góralami co widać, chociażby w zabytkowej, drewnianej zabudowie.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Autobus: 

  • Kraków - Czarny Dunajec - Zakopane (Szwagropol - www.szwagropol.pl)
  • Kraków - Zakopane (MaxBus - http://www.majerbus.pl/)
  • Kraków - Zakopane (Trans KOS http://transkos.com.pl/linie-regularne/)
  • Kraków - Zakopane (Flixbus - https://www.flixbus.pl/)

Kolej: 

  • Kraków Główny - Sucha Beskidzka - Rabka-Zdrój - Nowy Targ - Zakopane (https://rozklad-pkp.pl/)

Transport własny: 

KRAKÓW - CZARNY DUNAJEC

W drodze do Czarnego Dunajca

Rabka Zdrój - uzdrowisko dedykowane dzieciom. Znajduje się tu Park Rozrywki Rabkoland i Muzeum Górali i Zbójników. 

Chabówka - wioska ze Skansenem Taboru Kolejowego. Okazjonalnie kursują stąd pociągi retro.

Nowy Targ - podhalańskie miasteczko z kościołem św. Anny, regionalnym targiem i pysznymi lodami!

Łopuszna – podhalańska wieś z Domem Pamięci Ks. Józefa Tischnera

Ludźmierz – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala

Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Drewniana zabudowa Czarnego Dunajca - typowe, małomiasteczkowe podhalańskie budownictwo.

Szlak Rowerowy wokół Tatr - to widokowa trasa rowerowa przebiegająca przez Czarny Dunajec i biegnąca wokół Tatr przez Polskę i Słowację.

Szlak Oscypkowy - obejmuje kilkadziesiąt bacówek, w których można poznać podhalańskie sery.

Chochołów - Żywy Skansen Budownictwa Regionalnego charakterystycznego dla Podhala, Muzeum Powstania Chochołowskiego.

Zakopane - nazywane jest stolicą Tatr. Choć mówi się, że jest przereklamowane, to każdy znajdzie tu coś dla siebie. Znajdują się tu liczne Muzea dotyczące Tatr i kultury tatrzańskiej, ciekawe Centrum Przyrodnicze, zabytki architektury i sakralne, a także Skocznia Narciarska. To tu odbywa się też wiele imprez, których może brakować w Czarnym Dunajcu.

Tatrzański Park Narodowy  - Park chroni najbardziej majestatyczne góry w Polsce. Przez Tatry prowadzą liczne szlaki o różnym stopniu trudności i to tu znajduje się najwyższy polski szczyt - Rysy.

Babiogórski Park Narodowy  - znajduje się w podobnej odległości od Czarnego Dunajca jak Tatry. Chroni babiogórską przyrodę i najwyższy szczyt polskich Beskidów - Babią Górę. 

Kościół MB Częstochowskiej w Dzianiszu - drewniany zabytek wzorowany na gotyckich bazylikach

Spływy kajakowe na Czarnym Dunajcu - w zależności od odcinka rzeki mają różny stopień trudności i zawsze piękne widoki

Nowy Targ - to stolica Podhala, kryje w sobie wiele zabytków związanych z kulturą górali. Organizowane są tu słynne targowiska i ponoć można zjeść tu najlepsze lody w okolicy. 

Ludźmierz - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala.

Łopuszna - podhalańska wieś z Domem Pamięci Ks. Józefa Tischnera.

Kościół Michała Archanioła w Dębnie - gotycki, drewniany kościół wpisany na listę UNESCO.

Termy: Chochołowskie, Szaflary, Gorący Potok, Bukowina, Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, 

Park Rozrywki Tatralandia - miejsce idealne dla dużych i małych.

Unikatowe

Warto zagłębić się w kulturę górali Podhalańskich, spróbować kuchni serwowanej w wielu regionalnych restauracjach, a także posłuchać góralskiej muzyki czy spróbować swoich sił w góralskich tańcach — warsztaty prowadzone są m.in. w Domu Kultury w Nowym Targu. Wiele regionalnych imprez odbywa się w Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec. Koniecznie trzeba też skorzystać z kąpielisk termalnych w okolicy i oczywiście iść w góry. Z Czarnego Dunajca blisko jest w Tatry, Beskid Żywiecki, Gorce i Pieniny.

Uzdrowisko Czarny Dunajec

Status ochrony uzdrowiskowej wieś uzyskała dopiero w 2016 r., dlatego nie ma tu jeszcze wielu możliwości specjalistycznego leczenia, ale występuje tu torf wykorzystywany w zabiegach borowinowych. Zwraca się też dużą uwagę na wartości zdrowotne klimatu oraz przyrody. Ma leczyć się tu schorzenia ortopedyczno–urazowe, reumatologiczne i ginekologiczne. W okolicznych hotelach i pensjonatach można już znaleźć SPA, w których oferowane są masaże i różnorakie zabiegi.

Cenne porady
  • Czarny Dunajec, w porównaniu z okolicznymi miejscowościami nie jest tak bardzo oblegany, jednak trzeba liczyć się z tym, że w region Podhala i Tatr przyjeżdża naprawdę dużo turystów o każdej porze roku. Bardzo popularna jest zima, która ściąga tutaj fanów sportów zimowych oraz lato, kiedy przyjemnie chodzi się po górach. Przez cały rok rzesze turystów odwiedzają Zakopane czy okoliczne baseny termalne. Dobrze jest pamiętać, że sam Czarny Dunajec jest spokojną miejscowością, ale bardzo dużo dzieje się w okolicznych miastach — Nowym Targu i Zakopanem.
  • W samym Czarnym Dunajcu nie ma jeszcze Sanatorium i zabiegów leczniczych, ale w okolicach znaleźć można ciekawe ośrodki ze SPA.
  • W małych wioskach brakuje bankomatów, a u lokalnych sprzedawców zwykle nie ma możliwości płatności kartą.
  • Podhale to region, w którym należy spodziewać się warunków górskich. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą ubranie i obuwie sportowe odpowiednie dla danej pory roku. W zimie przyda się bielizna termoaktywna i dobre buty - może spaść naprawdę dużo śniegu. W lecie bywa gorąco, ale trzeba być gotowym na nagłe zmiany pogody - ochłodzenie i deszcz.

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Obiekty turystyczne

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.