Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice - ciekawe miejsca Kraków-Swoszowice - baza inwestycyjna Zamknij Strona główna Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Mapa Strona główna Czarny Dunajec Czarny Dunajec Czarny Dunajec Mapa Strona główna Szczawnica Szczawnica Szczawnica Mapa Strona główna Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Piwniczna Zdrój Mapa Strona główna Muszyna Muszyna Myszyna Mapa Strona główna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Mapa Strona główna Uście Gorlickie Uście Gorlickie Uście Gorlickie Mapa Strona główna
...
...
...

Muszyna

Dzień Dobry TVN

Muszyna

Co warto wiedzieć o Muszynie i Żegiestowie?

Muszyna i okolice nazywane są Krainą Łagodności. To uzdrowisko z pewnością spokojniejsze od tak bliskiej i kultowej Krynicy-Zdroju. Razem z Żegiestowem Zdrojem leży w dolinie Popradu otoczonej górami Beskidu Sądeckiego. Początki osady w tym miejscu wiążą się z dawniej funkcjonującym tu szlakiem handlowym prowadzącym z Węgier w głąb Polski. Z czasów średniowiecznych i dawnego “Państwa Muszyńskiego” pozostało w mieście i okolicy wiele zabytków. Jednak to przyroda, klimat i oczywiście wody mineralne są największym skarbem miasta i regionu. Żegiestów-Zdrój to mniejsze, ale pięknie położone uzdrowisko wybudowane na “surowym korzeniu” w XIX w. Jego największym walorem jest usytuowanie nad Popradem pomiędzy lasami Beskidu Sądeckiego.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Autobus: 

  • Kraków-Brzesko-Nowy Sącz – Krynica-Muszyna (Szwagropol - www.szwagropol.pl)
  • Nowy Sącz-Nawojowa-Krynica-Muszyna (Rafatex - http://www.rafatex.com/rozklad.html)

Kolej: 

  • Kraków - Tarnów - Nowy Sącz - Piwniczna Zdrój - Żegiestów-Zdrój - Muszyna-Zdrój  (https://rozklad-pkp.pl/)
  • Krynica-Zdrój - Muszyna-Zdrój (https://rozklad-pkp.pl/)

Transport własny: 

TRASA: BRZESKO - KRYNICA-ZDRÓJ - MUSZYNA-ZDRÓJ

W drodze do Muszyny i Żegiestowa

Pałac Goetz w Brzesku - zabytkowy pałac otoczony pięknym parkiem.

Czchów - małe miasteczko z zabytkowym układem rynku i odrestaurowaną basztą oraz zaporą. Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce. Otwarty w lipcu i sierpniu. W środku kawiarnia i kącik dla dzieci.

Tropie - Pustelnia Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta oraz zabytkowy kościół.

Roztoka - Brzeziny - Osada Młyńska. Można tutaj zobaczyć pracę zabytkowego młyna.

Nowy Sącz z zabytkowym rynkiem, gotycką Bazylika i ruinami średniowiecznego zamku. Na obrzeżach miasta znajduje się Park Etnograficzny z Miasteczkiem Galicyjskim.

Nawojowa - Pałac Stadnickich

Łabowa - drewniana Cerkiew Opieki Bogurodzicy

Kamianna  - Pasieka “Barć” i skansen pszczelarski.

Krynica-Zdrój  - popularne uzdrowisko z wieloma atrakcjami.

Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Muszyna: już w uzdrowisku jest wiele do zobaczenia -  zabytkowe centrum, Ogrody Sensoryczne, Ogrody Biblijne, Dwór Starostów czy Ruiny Zamku.

Spływ Popradem - pontonami lub kajakami.

Mofety - w Jastrzębiku i Złockiem.

Krynica-Zdrój - najbardziej znane uzdrowisko w okolicy z wieloma atrakcjami i wodami mineralnymi.

Wieża Widokowa Słotwiny - zbudowana w formie ścieżki w koronach drzew, dostępna także dla osób starszych czy rodzin z dziećmi i niepełnosprawnych.

Piwniczna- Zdrój - kolejna miejscowość uzdrowiskowa nad Popradem z zabytkową zabudową.

Tylicz - wioska o miejskiej zabudowie z zabytkowym drewnianym kościołem i cerkwią. Warto zwiedzić Muzeum Regionalne i wejść na Tylicką Golgotę (wieża widokowa), a także spróbować wody z tylickich źródeł mineralnych i zobaczyć mofety.

Wierchomla - zarówno w Małej jak i Dużej znajdują się ciekawe miejsca, zabytki, miejsca rekreacji, ujęcia wody. Warto też wybrać się do klimatycznej Bacówki nad Wierchomlą.

Jaworzyna Krynicka - to najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny z którego rozpościerają się piękne widoki. 

Szlak Architektury Drewnianej: Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku (UNESCO), Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, Kościół Przemienienia Pańskiego w Krynicy Zdroju, Cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra w Leluchowie, Cerkiew św. Michała Archanioła w Dubnem, Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Muszynce, Cerkiew św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku, Cerkiew św. Dymitra w Złockiem, Cerkiew św. Dymitra w Szczawniku

Stacje narciarskie: Słotwiny, Jaworzyna Krynicka, Tylicz Ski, Master Ski, Dwie Doliny - Muszyna-Wierchomla

Bardejów  - małe ale urocze słowackie miasteczko tuż za granicą. 

Unikatowe

Będąc w Muszynie, trzeba zobaczyć jej ogrody, to jedna z największych atrakcji miasta. Ogrody są tak różnorodne, że każdy znajdzie swój ulubiony. Do wyboru są ogrody biblijne i ogrody sensoryczne - każdy dotyczy innego zmysłu, są też Ogrody Baśni i Legend, a także ogród Magiczny ze stawami rekreacyjnymi. Warto też poznać kulturę nadpopradzkich górali - wybrać się na koncert muzyki regionalnej lub posmakować pysznych popradzkich dań. Muszyna to nie tylko muzyka regionalna, ale i piosenka turystyczna i klimatyczna poezja śpiewana — pod koniec sierpnia warto wybrać się na Festiwal Babie Lato.

Uzdrowisko Muszyna i Żegiestów

W Muszynie i Żegiestowie-Zdroju do leczenia wykorzystywane są naturalne wody mineralne oraz nadpopradzki klimat. Leczy się tu schorzenia narządów wydzielania wewnętrznego, choroby neurologiczne, układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego, dysfunkcje narządu ruchu, chorych z epilepsją, schorzeniami układu krążenia oraz oddechowego, a także z upośledzeniem umysłowym. Wśród zabiegów popularne jest picie muszyńskich szczawów i kąpiele. Stosuje się także fizykoterapię, masaże, okłady, hydroterapię, kinezyterapię czy termoterapię.

Cenne porady
  • Region zapewnia wiele atrakcji zarówno latem, jak i zimą. Jesienią Beskid Sądecki przybiera piękne, złote barwy - to świetny moment na górskie wędrówki, a latem zakwitają bujnie kolorowe kwiaty.
  • Przez cały rok jest tu spokojniej niż w pobliskiej Krynicy, ale szukając ciekawych atrakcji, warto wziąć pod uwagę kalendarz okolicznych imprez. W Muszynie tą najpopularniejsza jest sierpniowy Festiwal Wód Mineralnych , a przez cały rok organizowane są imprezy na, których poznać można kulturę regionu, lokalną muzykę, czy muszyńskich artystów.
  • Koniecznie trzeba przygotować się na wyjście w góry, wziąć kije trekkingowe i dobre buty - jest tu sporo pięknych szlaków, zalecanych przez samych lekarzy.
  • Zimą koniecznie trzeba zadbać o termiczną bieliznę i dobre buty — jest tutaj znacznie więcej śniegu niż w innych częściach Polski. Latem jest gorąco, ale pogoda jest zmienna. Warto pamiętać o akcesoriach przeciwsłonecznych oraz okryciu na deszcz (w górach bardziej przyda się peleryna niż parasolka).

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Obiekty turystyczne

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.