Przejdź na koniec
Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny-Dunajec Czarny-Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście-Gorlickie Uście-Gorlickie Strona główna Kraków-Swoszowice Kraków-Swoszowice Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój Czarny Dunajec Czarny Dunajec Szczawnica Szczawnica Piwniczna-Zdrój Piwniczna-Zdrój Muszyna Muszyna Krynica-Zdrój Krynica-Zdrój Uście Gorlickie Uście Gorlickie
...
...
...

Muszyna

Dzień Dobry TVN

Muszyna

Co warto wiedzieć o Muszynie i Żegiestowie?

Muszyna i okolice nazywane są Krainą Łagodności. To uzdrowisko z pewnością spokojniejsze od tak bliskiej i kultowej Krynicy-Zdroju. Razem z Żegiestowem Zdrojem leży w dolinie Popradu otoczonej górami Beskidu Sądeckiego. Początki osady w tym miejscu wiążą się z dawniej funkcjonującym tu szlakiem handlowym prowadzącym z Węgier w głąb Polski. Z czasów średniowiecznych i dawnego “Państwa Muszyńskiego” pozostało w mieście i okolicy wiele zabytków. Jednak to przyroda, klimat i oczywiście wody mineralne są największym skarbem miasta i regionu. Żegiestów-Zdrój to mniejsze, ale pięknie położone uzdrowisko wybudowane na “surowym korzeniu” w XIX w. Jego największym walorem jest usytuowanie nad Popradem pomiędzy lasami Beskidu Sądeckiego.

Jak dojechać

Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl

Autobus: 

  • Kraków-Brzesko-Nowy Sącz – Krynica-Muszyna (Szwagropol - www.szwagropol.pl)
  • Nowy Sącz-Nawojowa-Krynica-Muszyna (Rafatex - http://www.rafatex.com/rozklad.html)

Kolej: 

  • Kraków - Tarnów - Nowy Sącz - Piwniczna Zdrój - Żegiestów-Zdrój - Muszyna-Zdrój  (https://rozklad-pkp.pl/)
  • Krynica-Zdrój - Muszyna-Zdrój (https://rozklad-pkp.pl/)

Transport własny: 

TRASA: BRZESKO - KRYNICA-ZDRÓJ - MUSZYNA-ZDRÓJ

W drodze do Muszyny i Żegiestowa

Pałac Goetz w Brzesku - zabytkowy pałac otoczony pięknym parkiem.

Czchów - małe miasteczko z zabytkowym układem rynku i odrestaurowaną basztą oraz zaporą. Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce. Otwarty w lipcu i sierpniu. W środku kawiarnia i kącik dla dzieci.

Tropie - Pustelnia Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta oraz zabytkowy kościół.

Roztoka - Brzeziny - Osada Młyńska. Można tutaj zobaczyć pracę zabytkowego młyna.

Nowy Sącz z zabytkowym rynkiem, gotycką Bazylika i ruinami średniowiecznego zamku. Na obrzeżach miasta znajduje się Park Etnograficzny z Miasteczkiem Galicyjskim.

Nawojowa - Pałac Stadnickich

Łabowa - drewniana Cerkiew Opieki Bogurodzicy

Kamianna  - Pasieka “Barć” i skansen pszczelarski.

Krynica-Zdrój  - popularne uzdrowisko z wieloma atrakcjami.

Co warto zobaczyć i czego doświadczyć

Muszyna: już w uzdrowisku jest wiele do zobaczenia -  zabytkowe centrum, Ogrody Sensoryczne, Ogrody Biblijne, Dwór Starostów czy Ruiny Zamku.

Spływ Popradem - pontonami lub kajakami.

Mofety - w Jastrzębiku i Złockiem.

Krynica-Zdrój - najbardziej znane uzdrowisko w okolicy z wieloma atrakcjami i wodami mineralnymi.

Wieża Widokowa Słotwiny - zbudowana w formie ścieżki w koronach drzew, dostępna także dla osób starszych czy rodzin z dziećmi i niepełnosprawnych.

Piwniczna- Zdrój - kolejna miejscowość uzdrowiskowa nad Popradem z zabytkową zabudową.

Tylicz - wioska o miejskiej zabudowie z zabytkowym drewnianym kościołem i cerkwią. Warto zwiedzić Muzeum Regionalne i wejść na Tylicką Golgotę (wieża widokowa), a także spróbować wody z tylickich źródeł mineralnych i zobaczyć mofety.

Wierchomla - zarówno w Małej jak i Dużej znajdują się ciekawe miejsca, zabytki, miejsca rekreacji, ujęcia wody. Warto też wybrać się do klimatycznej Bacówki nad Wierchomlą.

Jaworzyna Krynicka - to najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny z którego rozpościerają się piękne widoki. 

Szlak Architektury Drewnianej: Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku (UNESCO), Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, Kościół Przemienienia Pańskiego w Krynicy Zdroju, Cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra w Leluchowie, Cerkiew św. Michała Archanioła w Dubnem, Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Muszynce, Cerkiew św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku, Cerkiew św. Dymitra w Złockiem, Cerkiew św. Dymitra w Szczawniku

Stacje narciarskie: Słotwiny, Jaworzyna Krynicka, Tylicz Ski, Master Ski, Dwie Doliny - Muszyna-Wierchomla

Bardejów  - małe ale urocze słowackie miasteczko tuż za granicą. 

Unikatowe

Będąc w Muszynie, trzeba zobaczyć jej ogrody, to jedna z największych atrakcji miasta. Ogrody są tak różnorodne, że każdy znajdzie swój ulubiony. Do wyboru są ogrody biblijne i ogrody sensoryczne - każdy dotyczy innego zmysłu, są też Ogrody Baśni i Legend, a także ogród Magiczny ze stawami rekreacyjnymi. Warto też poznać kulturę nadpopradzkich górali - wybrać się na koncert muzyki regionalnej lub posmakować pysznych popradzkich dań. Muszyna to nie tylko muzyka regionalna, ale i piosenka turystyczna i klimatyczna poezja śpiewana — pod koniec sierpnia warto wybrać się na Festiwal Babie Lato.

Uzdrowisko Muszyna i Żegiestów

W Muszynie i Żegiestowie-Zdroju do leczenia wykorzystywane są naturalne wody mineralne oraz nadpopradzki klimat. Leczy się tu schorzenia narządów wydzielania wewnętrznego, choroby neurologiczne, układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego, dysfunkcje narządu ruchu, chorych z epilepsją, schorzeniami układu krążenia oraz oddechowego, a także z upośledzeniem umysłowym. Wśród zabiegów popularne jest picie muszyńskich szczawów i kąpiele. Stosuje się także fizykoterapię, masaże, okłady, hydroterapię, kinezyterapię czy termoterapię.

Cenne porady
  • Region zapewnia wiele atrakcji zarówno latem, jak i zimą. Jesienią Beskid Sądecki przybiera piękne, złote barwy - to świetny moment na górskie wędrówki, a latem zakwitają bujnie kolorowe kwiaty.
  • Przez cały rok jest tu spokojniej niż w pobliskiej Krynicy, ale szukając ciekawych atrakcji, warto wziąć pod uwagę kalendarz okolicznych imprez. W Muszynie tą najpopularniejsza jest sierpniowy Festiwal Wód Mineralnych , a przez cały rok organizowane są imprezy na, których poznać można kulturę regionu, lokalną muzykę, czy muszyńskich artystów.
  • Koniecznie trzeba przygotować się na wyjście w góry, wziąć kije trekkingowe i dobre buty - jest tu sporo pięknych szlaków, zalecanych przez samych lekarzy.
  • Zimą koniecznie trzeba zadbać o termiczną bieliznę i dobre buty — jest tutaj znacznie więcej śniegu niż w innych częściach Polski. Latem jest gorąco, ale pogoda jest zmienna. Warto pamiętać o akcesoriach przeciwsłonecznych oraz okryciu na deszcz (w górach bardziej przyda się peleryna niż parasolka).

Galeria zdjęć

Ciekawe miejsca

Aktualności

I SĄDECKI DOGTREKKING

Kalendarz

Najbliższe wydarzenia:


Kamery internetowe

Pogoda

Muszyna

Pt
pogoda
25,1 oC
14,6 oC
wiatr 3.96 m/s
So
pogoda
24,7 oC
14,6 oC
wiatr 4.01 m/s
N
pogoda
24,5 oC
15,3 oC
wiatr 2.95 m/s
Pn
pogoda
24,8 oC
16,2 oC
wiatr 2.93 m/s
Źródło danych pogodowych: openweathermap.org na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International licence (CC BY-SA 4.0).

Atrakcje

Strona wykorzystuje pliki cookies


Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.

Zaakceptuj i kontynuuj.